Noc s Andersenem láká děti do knihoven ke společnému čtení

Měsíc březen tradičně věnovaný oslavě knih, čtení a čtenářů dnes večer symbolicky zakončí Noc s Andersenem. Již 15. ročník akce pořádané knihovníky přivede ke společnému čtení, hraní si, vyprávění i trávení volného času tisíce dětí ve stovkách knihoven. Ke knihovnám se řadí čím dál více školní třídy, klubovny, různé instituce i nemocnice a z Česka se pohádková Noc s Andersenem šíří i za hranice. 

Koná se vždy na přelomu března a dubna u příležitosti výročí narození slavného dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena a Mezinárodního dne dětské knihy, který se slaví tentýž den, tedy 2. dubna. Letos je 210. výročí narození slavného spisovatele a 4. srpna 140 let od jeho smrti. 
    
Letos pořadatelé očekávají, že se Noci s Andersenem ve více než 1450 registrovaných čtecích místech zúčastní 90.000 dětí a dospělých. Kromě Česka se bude v noci společně číst v dalších 14 evropských zemích, ale i na Novém Zélandu, v USA, Austrálii, Izraeli i v Keni. 
    
Někde budou děti nocovat ve školních třídách, jiné dětské kolektivy společně půjdou do knihoven. Do Národní knihovny v Praze třeba přijede pětadvacet dětí ze základní školy v Ondřejově a pohádky Jana Wericha, jehož 110. výročí narození se při letošním četní také připomíná, jim budou číst zaměstnanci knihovny. Programy připravují i mateřské školy, ale i gymnázia. 
    
O společnou akci mají podle pořadatelů zájem nejen děti, knihovníci a učitelé, spisovatelé a ilustrátoři. Pohádky v dánštině přivezou zástupci velvyslanectví Dánského království v ČR letos do Městské knihovny v Chrudimi a do Základní školy v Pacově. Kromě výročí Hanse Christiana Andersenase se letos bude připomínat 100. výročí narození českého spisovatele Jana Drdy. 
 
zdroj: ČTK