Nový zákon opět umožní plošné odvody do armády i v době míru

Ministerstvo obrany připravuje nový branný zákon, který by umožnil opět plošné odvody do armády i v době míru. Momentálně totiž armádě chybí takzvaní záložáci a obtížně by zvládala krizové situace. Povinnost vojenské služby by se navíc nově vztahovala i na ženy. Vláda by měla návrh zákona schvalovat na podzim. Informují o tom Hospodářské noviny (HN).

V české armádě nyní slouží zhruba 20.000 profesionálů, v případě ohrožení je ale potřeba o desítky tisíc vojáků více. Armáda může v současné době povolat občany až poté, co parlament vyhlásí ohrožení státu. "Pokud bychom dnes potřebovali povolat lidi do armády, tak první odvedenec by podle našich odhadů dorazil nejdříve za 72 dní," řekl deníku Pavel Ťulák z generálního štábu.
 
Navíc je pro armádu prakticky použitelný jen ten, který prošel výcvikem nejpozději před pěti lety. Poslední branci ale absolvovali základní službu před deseti lety, podle Ťuláka už nejsou připraveni.
 
Pokud by byl zákon schválen, mohla by pak vláda kvůli blížící se vojenské hrozbě vyhlásit odvody známé z minula. "Odvody by se pravděpodobně dotkly občanů některého ročníku mezi osmnáctým a třicátým rokem života," sdělil HN Ťulák. Stát by poté mohl nařídit povinné vojenské cvičení trvající minimálně tři měsíce.
 
Lidem by podle chystaného zákona hrozily za vyhýbání se odvodu až tři roky vězení.
 
zdroj: ČTK