Obama přiletěl na návštěvu Estonska

Americký prezident Barack Obama dnes brzy ráno přiletěl do Estonska, kde se setká s prezidenty pobaltských států a odpoledne pronese projev k mezinárodní situaci. Air Force One na mezinárodním letišti v Tallinnu přistál krátce před 6:30 (5:30 SELČ), informovala agentura AFP.

Estonsko je jedinou Obamovou zastávku předtím, než se ve čtvrtek a v pátek zúčastní summitu Severoatlantické aliance ve Walesu. Cílem Obamovy cesty je zejména uklidnit spojence obávající se Ruska v souvislosti s jeho počínáním na Ukrajině.
 
Právě pobaltské země daly v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině najevo obavy z dalšího postupu Moskvy. Nejvyšší estonští představitelé pak v úterý vyjádřili přání, aby na území jejich země vznikla trvalá vojenská základna Severoatlantické aliance s cílem podpořit obranu vůči sousednímu Rusku.
 
Malou pobaltskou zemi teprve před dvaceti lety opustili poslední ruští vojáci. Do NATO pak Estonsko spolu s dalšími pobaltskými státy, Lotyšskem a Litvou, a dále se Slovenskem, Slovinskem, Rumunskem a Bulharskem vstoupilo v roce 2004.
 
Od první Obamovy návštěvy v Pobaltí se čeká projev, který už předem někteří komentátoři přirovnávají k berlínské řeči Johna Kennedyho za studené války.
 
zdroj: ČTK