ODS vrátí milion, který dostala od kadeřnice na mateřské

ODS do dvou týdnů vrátí dar milion korun, který loni dostala od dvaadvacetileté kadeřnice na mateřské dovolené. Spekulovalo se, že skutečným dárcem byl její manžel, který podniká ve výrobě zdravotnických prostředků. Vrácení sponzorského daru dnes na tiskové konferenci oznámil předseda strany Petr Fiala, i když podle něj byl dar v pořádku. Strana zřídí transparentní účet a zvýší zpřísnění pravidel pro dary nad půl milionu korun, uvedl také.

ODS dar získala v dubnu 2013 od Sabiny Spálovské, nyní s novým příjmením Gajarské, která je podle médií na mateřské dovolené a nevlastní ani žádnou nemovitost. Manželem Gajarské, která se k daru nechtěla vyjádřit, je Jozef Gajarský, podnikatel ve výrobě zdravotnických prostředků. Na dotaz, zda není skutečným dárcem on, neodpověděl.
 
Fiala řekl, že se v posledních dnech důkladně seznámil se všemi okolnostmi daru a došel k tomu, že všechny náležitosti, které dar má mít, byly naplněny. Byl poskytnut bezhotovostní platbou na základě platné darovací smlouvy a identita dárkyně byla dvakrát ověřena, uvedl.
 
"Já nicméně po zvážení všech okolností, který tento případ má, jsem se rozhodl k následujícím krokům: Abychom oslabili mediální tlak na osobu paní dárkyně, abychom odstranili veškeré pochybnosti, které na veřejnosti o financování Občanské demokratické strany vznikly, tak nejpozději do dvou týdnů vrátíme celou částku," nechal se slyšet. Podotkl, že strana zřídí transparentní účet a zváží zpřísnění pravidel pro dary nad půl milionu korun.
 
Fiala se také ohradil proti poškozování soukromí dárkyně. Žádná česká politická strana podle něj nemá možnost zjišťovat majetkové poměry jednotlivých občanů, a je to tak dobře.
 
ODS podle své výroční zprávy vybrala loni na darech 78 milionů korun. Vedle problematického milionového daru od mladé kadeřnice mohou straně přinést problémy také sponzorské dary od Mělnického Vtelna a společností Byty Teplo a Hořovická teplárenská, v nichž mají obce podíl. Sice se jedná celkem o pouhých 25.000 korun, ale politické strany nesmějí podle zákona přijímat vůbec žádné dary od obcí.
 
Podle šéfa kontrolního výboru Sněmovny Vladimíra Koníčka (KSČM) ODS vedle pokuty dokonce hrozí, že přijde o milionové státní příspěvky. "Pokud nezákonně dar obce přijali, měli ho odvést do státního rozpočtu na účet zřízený ministerstvem financí. Budeme to muset nahlásit finančnímu úřadu, který dá ODS pokutu ve výši dvonásobku daru. A straně, která nemá v pořádku finanční zprávu, nemohou být vyplaceny příspěvky od státu," řekl serveru idnes.cz.
 
Nejštědřejším dárcem ODS byl Jiří Kubů z Brna s dvěma a půl miliony korun. Strana loni získala celkem 281 milionů korun, přesto skončila ve ztrátě asi 14,5 milionu korun.
 
zdroj: ČTK