Paroubek odchází z politiky, chce se věnovat rodině

Bývalý předseda vlády a šéf ČSSD Jiří Paroubek odchází z čela své strany LEV 21 - Národní socialisté. V politice chce nejméně po dobu dospívání své pětileté dcery skončit, nepředpokládá ale ani návrat poté. Chce se věnovat především rodině, podnikatelské činnosti nebo publicistice. Informaci z rozhovoru na serveru Vaše věc potvrdil ČTK.

V čele strany, kterou spoluzakládal, chce skončit do dvou týdnů, kdy své rozhodnutí plánuje oznámit vedení partaje. "Ty důvody jsou především rodinné, a pak samozřejmě, abych se mohl soustředit na nějaké další činnosti, které dávají smysl, podnikatelskou činnost, publicistika, akademická oblast, eventuálně i veřejně prospěšná činnost," řekl Paroubek ČTK.
 
Jako hlavní důvod pro své rozhodnutí označil rodinu a svou dceru, která trpí atopickým ekzémem. Do konce její puberty se politice věnovat nechce. Návrat nepředpokládá ani poté. "Já myslím, že to už je jenom teorie. Až mi bude 70, tak už budu mít pravděpodobně jiné starosti, i když jsem v dobré kondici, zdravotně se cítím výborně. Myslím si, že to je definitivní odchod z politiky," poznamenal.
 
Paroubek na serveru Vaše věc uvedl, že se v současné době zabývá ekonomickým poradenstvím a slušně vydělává. Připravuje další dva až tři podnikatelské projekty. Chce také přednášet pro studenty jedné vysoké školy.
 
Dvaašedesátiletý Paroubek vstoupil do obnovené ČSSD v roce 1989. Hned zamířil do jejího vedení, stal se ústředním tajemníkem a v roce 1993 neúspěšně kandidoval na předsedu proti Miloši Zemanovi. Do nejvyšší politiky naplno vstoupil v dubnu 2005 a již brzy se stal těžko přehlédnutelným politikem. Byl premiérem a předsedou nejsilnější politické strany, dnes ale bývalý sociální demokrat nepatří mezi hlavní politické hráče. Po odchodu z ČSSD spoluzaložil stranu LEV 21, která ale v říjnových volbách do Sněmovny získala jen 0,07 procenta. Paroubek na poslance nekandidoval.
 
zdroj: ČTK