Penta plánuje letos koupit první nemocnici v Česku

Investiční skupina Penta, která vlastní síť lékáren Dr.Max, chce v Česku posílit ve zdravotnictví. Akvizici první nemocnice plánuje oznámit letos, řekl na dnešní tiskové konferenci zakládající partner Penty Marek Dospiva. Během několika let se skupina chce stát dominantním hráčem na nemocničním trhu. 

Penta vlastní a provozuje největší soukromou nemocniční síť na Slovensku a v Polsku, kde pod ní spadá 14, resp. 12 nemocnic. "V České republice máme podobně rozsáhlé plány jako na Slovensku," podotkl Dospiva. 
    
Kromě nákupu nemocnic od soukromých vlastníků nevyloučila Penta "slovenský scénář", tedy stavbu nové nemocnice. Před několika týdny skupina informovala o tom, že ve slovenských Michalovcích za 35 milionů eur postaví novou nemocnici. "Na Slovensku jednu stavíme a v nejbližších týdnech rozhodneme o případné stavbě druhé," uvedl zakládající partner Penty Jaroslav Haščák. 
    
Tržby nemocnic, které Penta vlastní či provozuje, dosahují nyní zhruba 200 milionů eur. "Pro nás jsou nemocnice dlouhodobé investice, deset let a více. Plánem pro nejbližších deset let je dostat se v tržbách na jednu miliardu eur," doplnil Haščák. 
    
Penta je středoevropská investiční skupina, založená v roce 1994. Působí zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu a v realitách. Firma působí ve více než deseti zemích Evropy a má zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě a Mnichově. Čistý zisk skupiny loni klesl o 30 procent na 70 milionů eur (1,92 miliardy korun). Aktiva portfoliových společností skupiny vzrostla o tři procenta na 6,7 miliardy eur (184 miliard korun). 
 
zdroj: ČTK