PEŘINY PRO KVALITNÍ SPÁNEK

Peřiny a polštáře plněné peřím používaly už naše praprababičky a dobře věděly proč. Ne nadarmo je také slovo peří základem slova peřina. Tyto deky a polštáře totiž díky svým vlastnostem vytváří optimální podmínky pro náš odpočinek a naopak nepříznivé podmínky pro roztoče.  

Na trhu lze nalézt mnoho výrobků, které se podobají svým vzhledem, ale odlišují se cenou a samozřejmě kvalitou. Jak tedy vybrat kvalitní péřový výrobek? Kvalita prachového peří je určena jeho velikostí. Laicky řečeno – čím je peří větší, tím větší objem zabere, a tím méně ho tedy potřebujeme k naplnění určitého objemu. Výrobek s potřebnými vlastnostmi a požadovaným teplotním koeficientem pak bude zároveň i velmi lehký. Důležité je rovněž procentuální zastoupení prachového peří - nejvíce ceněné jsou produkty se 100% podílem prachového peří. Nezanedbatelný je i původ peří. „Například firma Daunenstep užívá pro svou výrobu pouze materiály od certifikovaných šlechtitelských farem, které garantují kvalitu a zdravotní nezávadnost hus. Obecně nejcennější peří pochází ze sibiřských chovů, neboť husy chované v tomto klimatickém pásu mají peří hustší a tedy i kvalitnější,“ vysvětluje Lenka Kocourková, majitelka interiérového butiku À LA MAISON, kde lze peřiny a polštáře plněné kvalitním peřím koupit.

Jaký je rozdíl mezi klasickým peřím a peřím prachovým?
Prachové peří pochází z hrudníku hus a je velmi lehké a jemné. Každé pírko je tvořeno z tisíců jemných vláken, vyrůstajících ze středu všemi směry, což mu dodává objem a měkkost. Klasické peří tvoří malá pera s brčky. 
 
Od koupě péřových výrobků může odrazovat nepřesný, ale bohužel rozšířený mýtus, o jeho nevhodnosti pro alergiky. „Existují však výzkumy, které potvrzují, že v syntetických polštářích a peřinách se objevuje mnohem větší množství alergenů, než v těch přírodních, péřových. Alergie na peří totiž byla prokázána jen u extrémně malého množství lidí. Navíc se v naprosté většině případů nejedná o alergie způsobené kvalitním peřím, ale o alergie na prachové částice, které se mohou ukládat v nekvalitních výrobcích plněných necertifikovaným peřím,“ doplňuje Lenka Kocourková. Je proto velmi důležité, aby peří pocházelo z certifikovaných chovů. 
 
Záruky poskytují především tyto certifikáty a certifikační firmy:
 
NOMITE
mezinárodní označení, vycházející z vědeckého výzkumu, které potvrzuje, že péřové produkty mají vysokou kvalitu a jsou tedy vhodné i pro lidi alergické na domácí prach.
 
EDFA (European Down and Feather Association)
zaručuje dobrý zdravotní stav hus, z nichž peří pochází. Například firma DaunenStep používá pouze takové peří, které pochází z certifikovaných šlechtitelských farem.
 
Oeko-Tex Standard 100
je celosvětově nejuznávanější ekologické označení pro kvalitní textilie. Produkty s tímto označením byly analyzovány jedním z nejvýznamnějších mezinárodních institutů pro výzkum a je tak garantována jejich naprostá nezávadnost
 
IDFB (International down and feather bureau)
kontroluje neopracovaný materiál (péřovou výplň), který je použit pro výrobu finálních produktů
 
Proč kupovat péřové deky a polštáře? 
Prachové peří má schopnost udržet přirozenou teplotu těla vytvořením teplotní bariéry v jeho okolí. Z těla rychle absorbuje vlhkost a vytváří tak nepříznivé podmínky pro roztoče, kteří naopak vlhké prostředí mají rádi. Velmi kompaktní látka jim navíc zabraňuje v průniku dovnitř a zároveň brání úniku peří ven. S ohledem na svou velmi nízkou hmotnost, přikrývky z prachového peří neomezují v pohybu a nezpůsobují pocit těžkosti.
 
Užitečné rady ke koupi péřových dek a polštářů
- Pokud nemáte se značkou peřin zkušenosti, dejte přednost výběru zboží v obchodě, kde si je můžete prohlédnout a osahat. Peřina i polštář by při dotyku měla být načechraná, neměli byste cítit žádné tvrdé části. Jak tkanina, tak především švy by měly být nepropustné, aby nedocházelo k průchodu peří ven z výrobku.
- Peří a prachové peří musí být certifikované ohledně praní a sterilizace. Musí být originální, což znamená nikdy nepoužité.
- Hřejivost peřiny je určena množstvím výplně. Více peří znamená i více tepla.
- Barva používaného peří je bílá, ale je normální, pokud je v peřině i určitá část peří tmavšího, které nijak nesnižuje kvalitu a je zárukou přírodního výrobku.
 
Opravdu luxusní přikrytí peřinami z kajčího peří 
Tím největším luxusem, který je možné si v oblasti péřových dek dopřát, jsou peřiny s výplní  z peří islandské kajky. Kajky jsou divoké kachny žijící na útesech Islandu. Když po vylíhnutí mláďat opouštějí svá hnízda, nechávají v nich hedvábně jemné chomáčky peří. Kajky jsou chráněné, a proto sběr jejich peří provádějí na Islandu pouze profesionální sběrači. Množství peří je navíc omezené počtem kajčích hnízd. „Peří je extrémně výhřevné, dokonale k sobě lpí, je stále kypré a má velmi vysokou životnost. Mimo jiné jej používají například horolezci u svého vybavení pro extrémní výšky,“ doplňuje Lenka Kocourková. Základní cena peřiny z kajčího peří se však pohybuje okolo 1.180 EUR za 1 m².