Porodné by se mohlo od ledna dávat i na druhé dítě, a to 10.000

Porodné by od příštího roku mohlo být nejen na první, ale také na druhé dítě. Na druhého potomka by se mohlo vyplácet 10.000 korun, na prvního by zůstala částka 13.000 korun. Na tyto dávky by mělo mít nárok také víc rodin. Nyní na ně dosáhnou ty s příjmem pod 2,4násobek životního minima, nově by to měl být 2,7násobek. Navrhuje to ministerstvo práce. Počítá s tím v chystané novele o státní sociální podpoře. Vláda se v koaliční dohodě zavázala, že prosadí porodné i na druhé dítě.

Do konce roku 2010 se porodné vyplácelo na narozené dítě. Od roku 2011 se pravidla kvůli úsporným škrtům v rozpočtu zpřísnila. Porodné se začalo dávat jen na první narozené dítě rodině, jejíž příjem nepřesáhuje 2,4násobek životního minima. Rodiče se svým prvním potomkem tak měsíčně nesmějí mít víc než 18.504 korun, upřesňují podklady pro vládu. Na jedno dítě rodina dostane porodné 13.000 korun. Na dvojčata či vícerčata se vyplácí pak 19.500 korun, nově by to mělo být 23.000 korun.
 
Podle návrhu ministerstva by na porodné měly dosáhnout rodiny s příjmem do 2,7násobku životního minima, tedy u prvního dítěte s částkou do 20.817 korun měsíčně a u druhého potomka s měsíční sumou do 25.515 korun. Porodné by měli za stejných podmínek dostat i náhradní rodiče, kteří přijmou dítě do jednoho roku.
 
Ministerstvo přípravu novely zdůvodnilo tím, že se vláda zavázala k podpoře rodin. Pokud by se porodné nezvedlo, svůj slib by kabinet neplnil. Zavedení porodného i na druhé dítě a rozšíření okruhu rodin, které mohou dávku dostat, by ročně mělo stát 330 milionů korun navíc. Celkově by do porodného mělo putovat 470 až 480 milionů korun, spočítalo ministerstvo práce. Loni se vyplatilo celkem 11.300 těchto dávek. Celkem to bylo 147,7 milionu korunu. Porodné je příspěvek na náklady po narození dítěte. Patří mezi dávky státní sociální podpory.
 
K novele mohou dát nyní své připomínky ostatní ministerstva, další instituce, odbory či zaměstnavatelé. Poté dostane návrh vláda. Aby zákon začal platit, musí ho schválit kabinet a Parlament a podepsat prezident.
 
zdroj: ČTK