Poslanci rozhodnou o dětských skupinách a o zákazu výkupu šrotu

Poslanci budou dnes rozhodovat o předlohách, které jim vrátil Senát. Patří k nim norma o dětských skupinách a odpadová novela, která od roku 2024 zakáže skládkování komunálního odpadu. Sněmovna bude taky dál projednávat předlohu o zrušení poplatků u lékařů a v lékárnách a o zavedení porodného i na druhé dítě.

V návrhu zákona o dětských skupinách Senát požaduje provést úpravu, která by umožnila další existenci lesních mateřských škol. Odpadovou novelou chce horní komora zakázat sběrnám výkup šrotu s výjimkou autovraků od obyvatel.
 
Rozhodnutí čeká Sněmovnu o novele silničního zákona, v níž senátoři odmítli poslaneckou úpravu omezení odtahování aut policií z parkovacích zón pro místní obyvatele a podnikatele. Na programu je taky novela autorského zákona, do které senátoři vložili možnost pro hoteliéry dohodnout snížení odváděných autorských poplatků podle využitelnosti lůžek.
 
Normy o zrušení poplatků ve zdravotnictví vyjma pohotovostí a o zavedení porodného 10.000 korun na druhé dítě jsou ve druhém čtení, v němž mohou poslanci předkládat pozměňovací návrhy. Sněmovna o nich bude moci rozhodovat nejdříve příští týden.
 
zdroj: ČTK