Rekordy padly na většině stanic, od středy přijdou silné bouřky

Teplotní rekordy dnes do 17:00 padly na 90 procentech stanic měřících déle než třicet let, uvedl Český hydrometeorologický ústav. Na rozdíl od neděle a pondělka však zatím odolává rekord v pražském Klementinu, doplnil meteorolog Pavel Borovička. Nejtepleji bylo ve Strážnici, kde naměřili 35,9 stupně Celsia.

V pět hodin odpoledne se teploty na českém území pohybovaly mezi 30 a 34 stupni. Zhruba 16 procent všech stanic zaznamenalo teplotu vyšší než 34 stupňů Celsia. Zejména šlo o stanice v Jihomoravském kraji a středních Čechách.
 
Po Strážnici bylo nejtepleji v Brodě nad Dyjí a v České Lípě, zaznamenali tam shodně 35,6 stupně Celsia. O desetinu méně bylo naměřeno v brněnských Žabovřeskách. Stanice Plzeň-Bolevec pak hlásí 35,2 stupně.
 
Teplotní rekordy pro 10. červen byly překonány také na sedmi z devíti stanic, které měří více než 100 let. Kromě Klementina odolal rekord ještě v Opavě-Oticích.
 
"Dvě stanice měřící aspoň 30 let už překonaly i historicky nejvyšší teplotu naměřenou za celý měsíc červen," uvedl Borovička. Jednou z těchto stanic je právě Strážnice, dosavadní rekord z 22. června 2000 měl hodnotu 35,5 stupně Celsia. V Pasece dnes naměřili 34,1 stupně Celsia, o desetinu tak bylo překonáno maximum z 29. června 1947.
 
Méně než půl stupně Celsia chybělo k dosažení absolutního červnového rekordu také na stanicích Holešov, Bělotín, Olomouc-Holice, Česká Lípa a Tábor-Náchod.
 
Meteorologové dnes rozšířili výstrahu před tropickými teplotami s vysokým stupněm nebezpečí na celé Čechy a na Jihomoravský kraj. Český hydrometeorologický ústav současně varoval před velmi silnými bouřkami, které ve středu a v noci na čtvrtek zasáhnout Čechy a Českomoravskou vrchovinu.  
 
Meteorologové už v pondělí zvýšili možné nebezpečí veder z nízkého stupně na vysoký pro velkou část Čech, dnes k ní přibyl Jihomoravský kraj a části Jihočeského a Královéhradeckého kraje. Výstraha před možností vzniku požárů vlivem sucha a tepla zůstává v platnosti pro celou republiku.
 
"Přes Německo postupuje zvolna k východu zvlněná studená fronta. Před ní k nám pokračuje příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu. Ve středu odpoledne začne zvlněná studená fronta od severozápadu ovlivňovat počasí v Čechách," uvedli meteorologové.
 
Na severozápadě a západě Čech se ve středu odpoledne začnou už ale objevovat bouřky, které se později rozšíří i na ostatní území Čech a na Vysočinu. Na jih Čech podle předpovědi dorazí zřejmě až později večer nebo v průběhu noci. Bouřky může ojediněle doprovázet silný vítr, přívalový déšť a kroupy.
 
zdroj: ČTK