Ruští vojáci se podle Porošenka částečně stáhli z Ukrajiny

Rusko stáhlo z Ukrajiny asi 70 procent svých vojáků, a to posiluje naděje na mírové urovnání. Uvedl to ukrajinský prezident Petro Porošenko s odvoláním na údaje rozvědky.  

"Poslední informace od našeho hlavního vedení rozvědky zní, že 70 procent vojsk Ruské federace se stáhlo přes hranice. Dává to další naději na to, že mírové iniciativy mají dobré vyhlídky," řekl Porošenko podle agentury Interfax-Ukrajina na jednání vlády.
 
NATO dříve odhadovalo, že na Ukrajině po boku proruských separatistů působí více než tisícovka ruských vojáků, sami povstalci hovořili o třech až čtyřech tisícovkách "dobrovolníků". Rusko vyslání ruských vojáků na Ukrajinu popírá, stejně jako vyzbrojování rebelů.
 
Kreml dnes vyjádřil uspokojení nad dosavadním průběhem příměří na východní Ukrajině. "Celkově vyjadřujeme z naší i z ukrajinské strany spokojenost, jak se příměří dodržuje," řekl poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov s odvoláním na úterní telefonický rozhovor mezi oběma hlavami států. "Obě strany chápou, že je to složitý proces, a ne vše jde stoprocentně hladce," dodal v narážce na občasné přestřelky.
 
Přeskupování ukrajinských vládních jednotek na východě země podle ukrajinského prezidenta není přípravou na útok a ofenzívu, ale snahou o posílení obrany ukrajinského území. I minská dohoda, která v pátek nastolila příměří mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty, počítá se zachováním jednotné Ukrajiny, připomněl Porošenko.
 
"Chceme mír. Ale chceš-li mír, nesmí ti střelný prach zvlhnout," citovala ukrajinského prezidenta ruská tisková agentura ITAR-TASS.
 
"Chceš-li mír, chystej válku," uvedl na zasedání ukrajinského kabinetu i ministr obrany Valerij Heletej. Zdůraznil, že ukrajinští vojáci nyní nesmějí opominout příležitost všestranně posílit svou obranyschopnost na východě země, protože nelze vyloučit, že příměří nevydrží.
 
zdroj: ČTK