Sdružení pořádá pro seniory programy, udrží čilé tělo i mysl

Pravidelný pohyb mají jen tři procenta z 2,25 milionu českých seniorů, zhruba 50.000 Češek a Čechů, řekl ČTK předseda občanského sdružení Seniorfitnes Zdeněk Srba. Sdružení pořádá programy pod heslem Cvičení pro každého a každý věk. Pohyb zlepšuje kondici, prodlužuje období bez zdravotních problémů a udržuje do vysokého věku čilé tělo i mysl, připomněl Srba. Senioři si mohou se sdružením zacvičit na 72 cvičebních místech v 11 krajích. 

Cviky jsou speciálně vybrané pro jejich věk. Podle sportovního lékaře Miloše Matouše je pro seniory ideálním pohybem chůze. Sdružení ale má program i pro lidi s handicapem. V seniorských domovech propaguje speciální cvičení na židlích. To podle Srby zvládají i lidé bez končetiny. 
    
"Chůzi doporučujeme pro každého seniora s výjimkou jedinců s těžkou obezitou, BMI nad 45, u nich je nutno zahájit redukci hmotnosti, vhodné je cvičení ve vodě a v sedě," řekl ČTK Matouš. Pro udržení pohyblivosti kloubů a posílení svalů jsou ideální 20 minutové sestavy, vhodná je každodenní chůze alespoň 40 až 60 minut.
    
Seniorům radí zejména chůzi s holemi nordic walking, kde je velkou výhodou větší stabilita a vyšší energetický výdej. "Nedoporučujeme cvičení velkých intenzit, cvičení přetěžující pohybový systém, chůzi po nerovném terénu a plavání stylem prsa, které přetěžuje krční páteř. Spíše doporučujeme zdravotní cvičení ve vodě," uvedl. 
    
Výsledky pohybových programů podle Matouše potvrdily efekt cvičení a pohybu na udržení hmotnosti i kondice do pozdního věku. "Máme cvičence, kteří i v 80 letech při testech dosáhnou průměrné zdatnosti lidí pětapadesátiletých," řekl. Náročnost cvičení se tedy neliší podle věku, ale spíše podle možností cvičence. 
    
Lékař vyzdvihl zdravotní dopady pohybu. Pohyb se zahrnutím chůze a posilovacích cviků zlepšuje metabolismus cukrů, může tak být prevencí cukrovky, snižuje cholesterol, takže zpomalí či zastaví rozvoj aterosklerózy vedoucí k infarktu či mrtvici. Stabilizuje krevní tlak. "U pacientů pohyb významně zvyšuje kvalitu života a u léčených farmaky snižuje spotřebu léků," shrnul lékař. 
    
Seniorfitnes působí osmým rokem, z původně jen cvičebních programů rozšířil činnost i do dalších oblastí. Srba považuje za přínosné, že cvičení vedou sami senioři poté, co absolvovali cvičitelský kurz. Zároveň se využívá jejich dřívějších profesí, a tak sami vedou pro své vrstevníky kurzy práce na počítači, angličtiny, němčiny, bridže či šachové hry. V nabídce jsou i společenské aktivity formou her, které tříbí pozornost, paměť, logické uvažování a další duševní schopnosti. 
 
zdroj: ČTK