Senát rozhodne o zpřísnění prodeje potravin

Zpřísnění prodeje v obchodních řetězcích a zvýšení pravomocí potravinářské inspekce mají přinést zákony, které dnes začne projednávat Senát. Horní komora má také rozšířit trestní zákoník o dva nové trestné činy, které se týkají pohlavního zneužívání dětí. Očekává se, že senátoři všechny tyto návrhy podpoří.

Převážně formulační úpravy naopak senátoři podle doporučení svých výborů provedou v novele autorského zákona. Norma by se v takovém případě vrátila Sněmovně k novému posouzení. Novela má kvůli EU prodloužit dobu ochrany autorských práv ke zvukovým nahrávkám z 50 na 70 let.
 
Horní komora má také volit člena Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Sněmovna mu navrhla vojenského historika Eduarda Stehlíka, který byl náměstkem tehdejšího ředitele ústavu a nynějšího ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) a stejně jako Herman byl z této funkce odvolán. Soudy obě sesazení označily za protiprávní.
 
Senátoři mají na programu standardně materiály připravené Evropskou komisí. Jeden z nich se týká průzkumu a těžby břidlicových plynů, proti čemuž se už v minulosti v Česku zvedla vlna odporu. Stejně jako proti možné těžbě zlata, která vyústila v sepsání petice, k níž se horní komora má rovněž vyjádřit.
 
zdroj: ČTK