Silné zemětřesení v Chile si vyžádalo zatím pět obětí na životech

Mohutné zemětřesení, které v úterý večer udeřilo v blízkosti severního pobřeží Chile, si zatím vyžádalo pět obětí na životech. Podle agentury AP vláda ze severních oblastí evakuovala stovky tisíc lidí. Zemětřesení o síle 8,2 stupně Richterovy stupnice také vyvolalo více než dvoumetrovou vlnu cunami, která už dorazila k severu Chile. Prezidentka Michelle Bacheletová označila postižené části země za oblast přírodní katastrofy.

Hlavní otřes podle americké geologické služby USGS nastal v úterý ve 20:46 místního času (středa 1:46 SELČ), s centrem asi sto kilometrů severozápadně od přístavu Iquique, následně byly zaznamenány další menší otřesy. Přílivová vlna dosahovala v severním Chile až 2,3 metru.
 
Varování před cunami bylo původně vydáno pro Chile, Peru, Ekvádor, Kolumbii a Panamu, ale postupně bylo odvoláno až na Chile a Peru. Havajské ostrovy nepočítají, že by je cunami mohlo vážněji ohrozit. Tamní úřady vydaly pouze doporučení, nikoli varování. První přílivová vlna by mohla případně k souostroví dorazit po 15:00 hodině SELČ. Nebezpečné prý budou hlavně mořské proudy, které mohou ohrozit plavce i čluny.
 
Chilské úřady zatím hlásí pět mrtvých, z nichž někteří zemřeli na infarkt a další po závalu padajícími stěnami. Tři lidé utrpěli vážná zranění. Chilské úřady nařídily hned po otřesech preventivní evakuaci velké části severního pobřeží. Na záběrech kamer bylo vidět mnoho lidí odcházejících do vyvýšených oblastí, někteří jeli auty s naloženým majetkem. Bacheletová vyhlásila na severu oblast přírodní katastrofy a slíbila, že vojsko a policie zajistí pořádek. Silnice, které jsou zablokovány sesutou půdou, budou opraveny. "Vláda bude pracovat tak dlouho, jak to bude nutné, aby se s tímto mimořádným stavem vypořádala," řekla. Osobně se po rozednění do oblasti vydá. Do dvěstětisícového Iquique se vydala zásahová jednotka, aby zabránila rabování.
 
Dramatické situace tam využilo osazenstvo místní ženské věznice. Asi 300 vězenkyň po otřesech uprchlo, ale 26 už bylo dopadeno. V Iquique otřesy poškodily kontrolní věž místního letiště, které muselo být uzavřeno. Provoz přerušily také letitě ve městech Antofagasta a Arica. Otřesy byly cítit v sousedním Peru, a dokonce i v bolivijském hlavním městě La Paz, které leží vysoko v horách.
 
Iquique je klíčový přístav pro vývoz mědi a centrum těžby tohoto kovu, jehož je Chile největším světovým producentem. Těžařské společnosti Codelco a BHP Billiton ani největší chilský důl Collahuasi ale agentuře Reuters sdělily, že žádné zprávy o škodách nemají a že jejich produkci by událost zasáhnout neměla.
 
Chile je zemí s jedním z nejvyšších výskytů zemětřesení na zeměkouli. V roce 2010 jej zasáhlo zemětřesení o síle 8,8 stupně. Následná vlna cunami způsobila ve středním a jižním Chile rozsáhlé škody a zabila přes 500 lidí. Nejsilnější zaznamenané zemětřesení v historii se odehrálo také v Chile - nastalo v roce 1960, mělo sílu 9,5 stupně a zemřelo v jeho důsledku více než 5000 lidí.
 
zdroj: ČTK