Silnice pokrývá čerstvý i ujetý sníh

Silnice v řadě krajů dnes pokryl sníh, sjízdné jsou s opatrností. Kvůli ledovce dnes ráno stojí kamiony v kopcích na Žďársku. Dopravu jinde mohou komplikovat sněhové jazyky a závěje. Nebezpečné jsou hlavně výše položené úseky.  

Jihočeský kraj
 
Silnice v Jihočeském kraji jsou dnes kvůli sněžení sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Na některých vozovkách nižších tříd leží vrstva ujetého sněhu. Teplota v regionu se v ranních hodinách pohybovala kolem nuly stupňů Celsia. Vyplývá to z údajů dispečinku Správy a údržby silnic.
 
Na Táborsku, Prachaticku, Strakonicku a Písecku stále intenzivně sněží. Srážky se vyskytují také v oblasti, kudy vede D3 spojující České Budějovice a Prahu. Na řadě vozovek leží zbytky rozbředlého sněhu.
 
Podle předpovědi meteorologů bude na území Jihočeského kraje sněžit po celý den. V oblastech pod 400 metrů nad mořem by mohlo i pršet. Přeháňky ustanou až ve večerních hodinách.
 
Jihomoravský kraj
 
Na jižní Moravě sněží a silnice jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Většinu z nich dnes ráno pokrýval po chemickém posypu tající sníh.  Nebezpečné jsou hlavně výše položené úseky. Kluzké jsou také cesty, které nelze kvůli ochraně přírody solit a jsou udržovány jen pluhováním a štěrkem. ČTK to řekli pracovníci jihomoravské údržby silnic.
 
Od pondělního rána napadly v některých částech regionu až tři centimetry sněhu. Silničáři už v noci vyslali do terénu všechny své posypové vozy. Upozorňují, že situace se může ještě zhoršovat, protože vydatně sněžit bude i nadále. Policie v souvislosti se sněžením zatím ale nezaznamenala výrazný nárůst nehod.
 
Teploty se ráno pohybovaly v Jihomoravském kraji od minus jednoho do minus pěti stupňů Celsia.
 
Karlovarský kraj
 
V Karlovarském kraji od časného rána sněží. Sníh padal i v pondělí večer, ale do rána na silnicích roztál. Nový sníh může na silnicích zejména nižších tříd a ve vyšších polohách zůstávat. Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.
 
Ráno se teploty v Karlovarském kraji pohybovaly mezi minus třemi stupni a nulou. Na silnicích v kraji jsou většinou zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Sněžení spolu s větrem ale mohou vytvářet na otevřených místech i sněhové jazyky. Podle předpovědi by sněhové přeháňky měly pokračovat i přes den.
 
Královéhradecký kraj
 
V Královéhradeckém kraji v noci na dnešek napadlo přibližně do pěti až deseti centimetrů sněhu. Na chemicky ošetřovaných hlavních silnicích leží rozbředlý sníh, na silnicích nižších tříd je ujetá sněhová vrstva. Řidiči by jízdě měli věnovat zvýšenou pozornost. Na některých místech měly problém kamiony. Policie řešila několik nehod, havarovaly dva autobusy, vyplývá z údajů silničářů a policie.
 
V Potštějně na Rychnovsku v kopci směrem na Ústí nad Orlicí na kluzké silnici ráno uvázly kamiony. V Hronově v ulici Studénka nemohl ve stoupání vyjet kamion na zledovatělé silnici. U Trutnova na silnici směrem na Hradec Králové havaroval kamion a zůstal v příkopu. V Dobrušce na Rychnovsku narazil autobus do dopravní značky, v Týništi se srazila dvě osobní auta. V Novém Hrádku na Náchodsku se srazila dodávka s autobusem. Nehody se obešly bez zranění.
 
Sněžení by dnes dopoledne mělo postupně přecházet do sněhových přeháněk, v nižších polohách by mohl padat sníh s deštěm. Teploty by se měly pohybovat od nuly do tří stupňů, na horách má být kolem minus tří.
 
Liberecký kraj
 
V Libereckém kraji v noci na dnešek připadlo kolem pěti centimetrů mokrého sněhu a silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Problémy mají hlavně kamiony, na několika místech stojí. ČTK to řekl krajský dispečer zimní údržby Pavel Pospíšil. Zbytky rozbředlého sněhu jsou i na rychlostní silnici z Liberce na Prahu. Pro nákladní auta nad 3,5 tuny je od pondělního večera uzavřena silnice 10 z Tanvaldu na Jablonecku směrem na Harrachov a dál až na česko-polskou státní hranici. Pospíšil nepředpokládá, že by se silnici povedlo pro kamiony otevřít v 10:00, jak se původně předpokládalo. "Pokud bude nadále takto sněžit, tak to není reálné," konnstatoval.
 
Problémy ale mají kamiony i jinde, podle dopravního webu je pro nákladní dopravu uzavřena silnice mezi Jabloncem a Libercem přes Kunratice. Jeden kamion uvízl také na rychlostní silnici na Jeřmanickém kopci u Liberce. "Pro kamiony je to špatné. Na chemicky udržovaných úsecích je vrstva rozbředlého nebo nového sněhu a potíže mají hlavně ve stoupáních. Stojí i v Jablonci, Tatobitech nebo Rovensku pod Troskami," vypočetl Pospíšil.
 
Velmi opatrnou jízdu doporučuje dispečer také řidičům osobních aut. "Teploty jsou od jednoho do minus tří stupňů a mokrý sníh se ujíždí a klouže to," upozornil. Inertně udržované silnice se podle něj jen zatím jen pluhují.  
 
Sněžení by mělo přes den postupně ustávat, podle předpovědi meteorologů by mělo připadnout do večera až deset centimetrů sněhu, na horách až 20 centimetrů.
 
Moravskoslezský kraj
 
Sněhové jazyky a návěje dnes mohou komplikovat dopravou řidičům projíždějícím Moravskoslezským krajem. V regionu sněžilo a v některých částech vane vítr. Silnice jsou ale s opatrností sjízdné, řekla ČTK mluvčí silničářů Šárka Vlčková. V regionu je kvůli proměnlivému počasí uzavřena už od pondělí cesta mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku. Uzávěra, která zakazuje vjezd kamionům a nákladním automobilům s přívěsem, by měla platit minimálně do dnešních 15:00.
 
V regionu v noci na dnešek napadlo do pěti centimetrů sněhu, místy stále drobně sněží. Hlavní tahy jsou po chemickém ošetření holé a mokré, na silnicích nižších tříd může ležet ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Mluvčí varovala, že v některých místech mohou silnice namrzat, protože teploty jsou pod bodem mrazu.
 
Olomoucký kraj
 
Silnice v Olomouckém kraji dnes opět pokryl sníh. Sněžit začalo časně ráno a na mnoha místech stále hustě sněží. Podle správců cest sníh pokrývá všechny komunikace, v terénu jsou veškeré stroje. Řidiči by měli dbát na zvýšenou opatrnost, sněžit by mělo celé dopoledne.
 
Na Přerovsku začalo hustě sněžit před 06:00. "Všude leží nová vrstva sněhu, napadly zatím tak dva centimetry. Silnice prvních tříd jsou ošetřeny, ostatní se nyní budou dělat. Zvýšená opatrnost je na místě," řekl dnes ČTK dispečer přerovské správy silnic. Na Olomoucku dosud napadly až čtyři centimetry nového sněhu. "Máme venku 24 sypačů, dělá se kompletní údržba. Vše je sjízdné, sníh však leží na všech cestách," řekl ČTK dispečer olomoucké správy silnic.
 
S vrstvou nového sněhu na vozovkách musejí počítat řidiči také na Prostějovsku. I tam správci cest nabádají řidiče k opatrnosti. Upozorňují navíc, že viditelnost je kvůli sněžení na silnicích snížena.
 
Sněží také na severu Olomouckého kraje. "Sněží tady jen drobně, dole je poprašek, na kopcích napadlo tak pět centimetrů sněhu. Sněžit začalo kolem 03:30. Všechny sypače jezdí, sypou a pluží," řekl ČTK dispečer jesenické správy silnic. Podobná situace je také na Šumpersku.
 
V Olomouckém kraji jsou všechny silnice sjízdné, kvůli nehodě však museli ráno policisté uzavřít silnici z Kojetína na Přerovsku na Chropyni. Podle prvotních informací se zde čelně srazila dvě osobní auta, při nehodě se jeden člověk zranil, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Irena Urbánková.
 
Pardubický kraj
 
Na většině silnic v Pardubickém kraji dnes ráno ležel sníh. Na státních silnicích je většinou po solení rozbředlý, na cestách nižších tříd uježděný, uvádí Správa a údržba silnic Pardubického kraje.
 
Velmi opatrní by měli být motoristé zvláště ve výše položených oblastech. Zasněžené vozovky je čekají například v okolí Ústí nad Orlicí, Hlinska, Lanškrounu, Moravské Třebové, Poličky, Svitav či Žamberku. Několikacentimetrová vrstva sněhu pokrývá silnice v Železných horách.
 
Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji převážně zataženo, na mnoha místech chumelilo nebo se objevily sněhové přeháňky. Teploty se pohybovaly mezi minus šesti a plus jedním stupněm.
 
Plzeňský kraj
 
Na silnicích v Plzeňském kraji zůstávají po nočním sněžení zbytky rozježděného a rozbředlého sněhu. Silničáři jsou v terénu od pondělního večera a prohrnují a solí silnice. Úseky, kde se vozovky nesolí, pokrývá vrstva ujetého sněhu krytá drtí, řekl dnes ČTK dispečer plzeňských krajských silničářů Jiří Slapnička.
 
"Sněžení kolem zhruba 5:00 většinou ustalo. V nejvyšších polohách na Šumavě, na Tachovsku a kolem Bezvěrova na Plzni - severu napadlo do deseti centimetrů, v nižších polohách do pěti centimetrů," řekl. Cestáři úseky silnic projeli za noc dvakrát až třikrát, v době nejhustšího sněžení se přechodně na některých místech tvořily sněhové jazyky, které komplikovaly sjízdnost především nákladním autům.
 
Podle Ředitelství silnic a dálnic byla taková situace kolem půlnoci například na 2,6 kilometru dlouhém úseku silnice první třídy v serpentinách u Plas na severním Plzeňsku. Problémy tam měla hlavně nákladní auta. Kolem půlnoci byla kvůli sněhovým jazykům pro kamiony nesjízdná také silnice první třídy z Klatov do Domažlic u obce Bezděkov. Podle Slapničky to ale byly jen přechodné záležitosti. "Naštěstí moc nefouká a není velká zima, takže sůl dobře funguje," dodal.
 
Meteorologové dnes očekávají sněžení, které postupně zasáhne celou republiku. Ve vyšších polohách může napadnout až 20 centimetrů sněhu, místy se mohou tvořit na silnicích ve vyšších polohách sněhové jazyky nebo závěje.
 
Středočeský kraj
 
Ve středních Čechách napadl sníh, řidiči by dnes měli být velmi opatrní. Obezřetnost cestáři doporučují i na některých hlavních tazích, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.
 
Zatímco dálnice jsou podle silničářů bez omezení sjízdné, na některých rychlostních silnicích leží rozbředlý sníh po chemickém ošetření. Při jízdě po menších silnicích musejí řidiči počítat se zbytky sněhu po pluhování. Cestování komplikuje i špatná viditelnost.
 
Sněžení bylo po ránu hlášeno na Berounsku, Kladensku, Mělnicku, Mladoboleslavsku a Rakovnicku. Na Benešovsku, Příbramsku, Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku a v okolí Prahy se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty se pohybovaly mezi minus jedním a třemi stupni Celsia, na většině území bylo zataženo a foukal slabý vítr.
 
Kraj Vysočina
 
Kvůli ledovce stojí dnes kamiony v kopcích na Žďársku mezi Novým Městem na Moravě a Bystřicí nad Pernštejnem. Na Vysočině sněží, v noci napadlo až osm centimetrů nového sněhu. Ostatní silnice v kraji jsou sjízdné. Řidiči však musejí podle silničářů věnovat jízdě zvýšenou opatrnost.
 
"Kamiony blokují vozovku u Divišova a mezi Netínem a Radostínem nad Oslavou na Žďársku. Jinde v kraji zatím problémy s kamiony nejsou," řekl dnes ráno ČTK dispečer krajských silničářů Jan Krejčí. Silničáři podle něj pracují na údržbě vozovek celou noc se stovkou sypačů, radlic a další technikou. Silnice první třídy jsou mokré po chemickém ošetření, na vozovkách druhé a třetí třídy leží ujetá a místy zledovatělá vrstva ujetého sněhu krytá posypem.
 
 Na Vysočině je zataženo, sněží, vane slabý vítr. Teploty se pohybují od nuly do minus tří stupňů Celsia. Oblačnost by se podle meteorologů měla odpoledne částečně protrhávat. Nejvyšší odpolední teploty se budou pohybovat kolem nuly. Vítr může v nárazech dosahovat rychlosti až 55 kilometrů v hodině.
 
Zlínský kraj
 
Ve Zlínském kraji sněží, silnice jsou tak sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Vozovky druhé a třetí třídy na Vsetínsku i cesty ve vyšších polohách ostatních okresů navíc pokrývá ujetý sníh, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. Místy vydatné sněžení by podle meteorologů mělo během dne ustávat a měnit se na občasné sněhové přeháňky.
 
"Večer to prudce přimrzlo, tak jsme silnice nasolili. Nad ránem pak teplota klesla na minus jeden či dva stupně a začalo sněžit. Technika opět vyjela, deset sypačů je znovu v terénu. Silnice mohou klouzat, ale hlášení o tom, že by někde byla krizovka, nemám," řekl ČTK jednatel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka.
 
Podle mluvčího Petra Jaroše policisté evidují v kraji do deseti dopravních nehod. "Jednalo se o drobné ťukance bez zranění," uvedl Jaroš. Podle webu dopravniinfo.cz se například tři osobní auta srazila v Bystřici pod Hostýnem, dvě na silnici u Holešova, u Morkovic a Troubek-Zdislavic na Kroměřížsku a u Napajedel havarovala nákladní vozidla. U Zašové na Vsetínsku se zase srazil nákladní vůz s osobním autem.
 
V kraji je zataženo, sněží a místy vane slabý vítr. Teplota se ráno pohybovala mezi minus šesti až minus jedním stupněm Celsia. Přes den by se podle Českého hydrometeorologického ústavu měla pohybovat kolem bodu mrazu. Oblačnost by se měla protrhávat odpoledne. Ve středu by podle předpovědi mělo sněžit jen ojediněle, zejména na Valašsku.
 
zdroj: ČTK