SIS do návrhu zmiňovaného zákona podle deníku zahrnula ustanovení, na jehož základě by ji firmy musely poskytnout takzvané klíče potřebné k tomu, aby tajná služba dokázala šifrovaná data přečíst. Pokud by tak neudělaly, nesměly by zařízení sloužící k utajovaní přenosu nebo k ukládaní dat na Slovensku prodávat. Toto ustanovení by se prý mohlo dostat do rozporu s pravidly EU, která předpokládají volný pohyb zboží v unii.
"Tento návrh je vážným zásahem do volného pohybu zboží, ale i do práva na soukromí," reagoval advokát Viliam Karas.
Slovenské ministerstvo vnitra, které návrh zákona od SIS obdrželo, předlohu podobně jako tajná služba blíže nekomentovalo. V současnosti musejí návod na získání přístupu k obsahu šifrované komunikace předložit slovenským úřadům pouze distributoři vysílaček a mobilů.
Odborníci podle Sme upozornili, že vyžadování klíčů k zašifrovaným údajům by v praxi šlo vymáhat jen stěží, a to zejména od globálních firem, jako jsou například Microsoft, Google nebo provozovatel sociální sítě Facebook.
Podle Sme návrh slovenského zákona není ojedinělý. List připomněl, že například loni se administrativa amerického prezidenta Baracka Obamu začala zabývat návrhem Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), aby vývojáři komunikačních technologií zahrnuli do aplikací "zadní vrátka", která by zpravodajským službám umožnila přístup k obsahu komunikace.
zdroj: ČTK