Sněhové jazyky a místy ledovka komplikují dopravu

Nárazový vítr, sněhové jazyky a místy i ledovka komplikují po ránu dopravu v Čechách i na Moravě.

Jihočeský kraj
 
Nárazový vítr, sněhové jazyky a místy i ledovka komplikují po ránu dopravu na jihu Čech. Se silným větrem musí řidiči podle krajských silničářů počítat zejména na Písecku, Strakonicku a Táborsku. Na Jindřichohradecku leží na silnicích první třídy rozbředlý sníh, na vedlejších je na většině území kraje ujetá vrstva krytá posypem. Všechny silnice jsou s opatrností sjízdné.
 
Ledovka se vytvořila na pětikilometrovém úseku mezi obcemi Sedlice a Velká Turá na Strakonicku, mezi Raděticemi a Bechyní na Táborsku, mezi Svatou Máří a Šumavskými Hošticemi a mezi Vimperkem a Strážným na Prachaticku. Na zledovatělých úsecích uvízly kamiony a havarovala nákladní auta. U Malenic na Strakonicku se tvoří sněhové jazyky.
 
Na většině území Jihočeského kraje je zataženo. Meteorologické stanice hlásí slabé sněžení a teplotu mezi minus dvěma až minus osmi stupni Celsia. Přes den bude zataženo, občas bude sněžit. Pod 400 metrů nad mořem budou srážky smíšené, ojediněle mrznoucí. Nejvyšší denní teploty nula až plus tři stupně Celsia, na horách kolem minus dvou. Ve vyšších polohách se budou tvořit sněhové jazyky.
 
Jihomoravský kraj
 
Na jižní Moravě jsou silnice druhých a třetích tříd sjízdné po víkendové bohaté sněhové nadílce jen se zvýšenou opatrností. Na většině z nich leží po chemickém posypu rozbředlý sníh. Opatrnost je nutná u Pozořic na Vyškovsku, kde se komunikace, která je spojuje se starým silničním tahem Brno-Vyškov, udržována zatím jen pluhováním. ČTK to dnes řekli pracovníci jihomoravské správy a údržby silnic.
 
Hlavní silniční tahy v regionu jsou bez potíží sjízdné. Stejně je na tom Brno, kde silničáři spotřebovali na údržbu komunikací přes noc přibližně 180 tun soli. Do terénu vyslali všech svých 21 posypových vozidel. Teploty v regionu se pohybují od minus dvou do minus pěti stupňů Celsia. Meteorologové upozorňují, že může opět sněžit.
 
Karlovarský kraj
 
V Karlovarském kraji v noci na dnešek drobně sněžilo a sníh zůstává na silnicích nižších tříd ležet. Zejména na jihu kraje vznikají na silnicích sněhové jazyky. Hlavní tahy jsou sjízdné, jen se zbytky rozbředlého sněhu, vyplývá z informací krajských silničářů.
 
Opatrní by měli být řidiči zejména na silnicích směrem do Plzeňského kraje. Sněhové jazyky komplikují dopravu na silnici I/20 z Karlových Varů do Plzně i I/21 mezi Chebem a Plzní. U Drmoulu se ráno střetlo osobní a nákladní auto. Na místě záchranáři vyprošťují zraněnou osobu z osobního auta.
 
Podle předpovědi by se sněhové přeháňky měly během dne měnit ve smíšené nebo dešťové. Mají ale postupně slábnout.
 
Královéhradecký kraj
 
Královéhradecký kraj dnes ráno zasáhlo sněžení, na řadě silnic zůstává vrstva rozbředlého či ujetého sněhu. Vítr také může tvořit sněhové jazyky. Řidiči by měli být při jízdě velmi opatrní. U Cholenic na Jičínsku dostal linkový autobus bez cestujících smyk a skončil mimo silnici, zjistila ČTK u silničářů a policie.
 
Sněžit by v hradeckém kraji mělo i přes den, místy by mohlo být sněžení i vydatnější a trvalejší. Od severozápadu by sněžení mělo postupně ubývat a v polohách pod 600 metrů nad mořem by mohlo přecházet až do deště. Teploty by se měly pohybovat od jednoho do čtyř stupňů, na horách má být kolem minus jednoho stupně.
 
Liberecký kraj
 
V Libereckém kraji sněží, do rána napadlo kolem pěti centimetrů sněhu. Hlavní silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a tamní česko-polský hraniční přechod zůstávají uzavřeny pro kamiony nad 3,5 tuny s výjimkou autobusů. Silnice zůstane uzavřena nejméně do 12:00, sdělil dnes ČTK Petr Šén, generální ředitel Společnosti Silnice LK, která údržbu trasy zajišťuje.
 
Pro nákladní dopravu byly kopcovitý úsek silnice 10 z Tanvaldu a silnice 14 od Jilemnice k hranicím v Harrachově uzavřeny letos už několikrát. Pro osobní automobily je úsek průjezdný, silničáři však radí opatrnost - na vozovce tam leží vrstva rozbředlého sněhu. Podobně to vypadá i na dalších hlavních tazích, pozor by si měli dát řidiči i na hlavní silnici 35 z Liberce na Turnov, i tam je rozbředlý sníh.
 
Řidiči by měli zpomalit, policie aktuálně řeší v kraji tři dopravní nehody. V Raspenavě na Liberecku skončilo auto v řece, nehoda se naštěstí obešla bez zranění. Na hlavní silnici 14 ve Smržovce se střetla dvě osobní auta a komplikují provoz. Další nehodu řeší policie ve Frýdlantu, kde museli zaklíněnou řidičku vyprošťovat.
 
V Libereckém kraji je oblačno až zataženo, teploty klesají k pěti stupňům pod nulou. Vítr se proti neděli uklidnil a fouká jen slabý. Místy se objevuje sněžení. Pozor by si měli dát motoristé i na silnicích nižších tříd a v horách, kde leží zledovatělá vrstva ujetého sněhu, tvoří se tam vyjeté koleje.
 
Moravskoslezský kraj
 
Většina silnic v Moravskoslezském kraji jsou dnes sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Na komunikacích můžou ležet zbytky rozbředlého sněhu či zledovatělá vrstva ujetého sněhu. Místy mohou řidiči narazit na vyjeté koleje a sněhové jazyky. Vyplývá to z informací, které silničáři zveřejnili na svém webu www.dopravniinfo.cz.
 
V Beskydech připadlo během noci okolo tří centimetrů sněhu. Pro nákladní auta a kamiony je uzavřena silnice vedoucí z Ostravice přes Bílou k hranicím se Slovenskem. Viditelnost v horách snižuje sněžení. "Na silnicích 1. třídy leží zbytky sněhu. Na dalších je ujetá vrstva sněhu. Všechny jsou sjízdné se zvýšenou opatrností," uvedli silničáři. Místy se objevují vyjeté zledovatělé koleje.
 
Podobná je situace i na Jesenicku i Opavsku. Tam si navíc ale stále fouká silný vítr, který v některých úsecích tvoří sněhové jazyky. Opatrní by měli být řidiči i v Ostravě a na dálnici D1. Naopak bez omezení jsou sjízdné silnice na Novojičínsku a v okolí Havířova na Karvinsku.
 
Olomoucký kraj
 
Se sněhem na cestách musejí i nadále počítat řidiči projíždějící Olomouckým krajem. Na severu regionu leží rozbředající sníh po chemickém posypu i na silnicích prvních tříd, v ostatních částech kraje musejí se sněhem motoristé počítat většinou na vedlejších cestách. Správci cest byli v terénu kvůli sněhovým přeháňkám i přes noc.
 
"Momentálně nesněží, sněžilo zhruba do 03:00. Občasné sněhové přeháňky jsou ale na Červenohorském sedle, už to ale ustává. Na silnicích prvních tříd je rozbředající sníh po chemickém posypu, místy jsou vozovky mokré. Na inertně udržovaných cestách je ujetá sněhová vrstva krytá posypem," řekl dnes ČTK dispečer jesenické správy silnic. Silnice jsou podle něj všechny sjízdné, nutná je ale zvýšená opatrnost.
 
Podobná situace je i na Šumpersku, i tam leží zbytky rozbředajícího sněhu i na hlavních silnicích, na vedlejších cestách je ujetá sněhová vrstva krytá posypem. Správci cest upozorňují, že v jižní části okresu se mohou tvořit sněhové jazyky. Nabádají rovněž ke zvýšené opatrnosti.
 
Na možnou tvorbu sněhových jazyků upozorňovali i silničáři nad ránem na Prostějovsku. Na Přerovsku už jsou většinou všechny silnice mokré po chemickém ošetření. "V noci byly sněhové přeháňky, nyní už to ustalo. Podle radaru se však na nás opět něco žene," řekl ČTK dispečer přerovské správy silnic. Na Olomoucku podle správců cest jsou hlavní tahy většinou holé a mokré, zbytky rozbředajícího sněhu leží na vedlejších silnicích.
 
Pardubický kraj
 
Většinu silnic v Pardubickém kraji pokrývá slabá vrstva nového sněhu. Leží na státních i krajských komunikacích. Místy se vlivem větru vytvářejí sněhové jazyky, vše je ale s opatrností sjízdné, uvádějí silničáři.
 
Zaváté vozovky čekají řidiče v okolí Lanškrouna, Ústí nad Orlicí, Poličky, Přelouče, Svitav, Vysokého Mýta a Žamberka. Na Moravskotřebovsku je na některých silnicích druhé a třetí třídy v lesních úsecích zledovatělá vrstva sněhu.
 
Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, často vál silný až nárazový vítr. Na mnoha místech sněžilo nebo se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty se pohybovaly od minus sedmi do minus jednoho stupně.
 
Plzeňský kraj
 
Dopravu na silnicích Plzeňského kraje mírně komplikují sněhové přeháňky, které se objevily dnes po 04:00. Sněhové jazyky se ale tvoří jen velmi ojediněle, policie nehlásí žádné větší nehody a doprava nikde nestojí, řekl ČTK dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička.
 
"Napadlo kolem dvou až tří centimetrů sněhu, drobně sněží stále kromě Domažlicka. Všechna vozidla máme v terénu," uvedl. Teploty se pohybují těsně pod nulou na celém území kraje, což by mělo trvat v průběhu celého dne. Na některá místa, zejména v okrajových částech okresů na silnicích třetí třídy, se ještě vozidla údržby nedostala.
 
"Jde o normální zimní provoz bez komplikací, ale řidiči by měli být všude opatrní," uvedl Slapnička. U většiny úseků v kraji, které jsou udržovány solí, by podle něj během neměl nastat žádný závažný problém. Sněhové vrstvy zůstávají pouze ve vyšších polohách Šumavy, Českého lesa a Brd, kde jsou silnice sypané kamennou drtí.
 
Středočeský kraj
 
Na některých středočeských silnicích leží ujetá vrstva sněhu. Řidiči by měli být velmi opatrní hlavně na Benešovsku a Příbramsku. Vyplývá to z údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR.
 
Srážky nejsou v regionu hlášeny. Rychlostní silnice jsou většinou mokré po chemickém ošetření, se zvýšenou opatrností jsou sjízdné silnice nižších tříd ve většině středočeských okresů. S vrstvou ujetého sněhu krytou posypem by řidiči měli počítat na silnicích na Benešovsku a Příbramsku, včetně rychlostní silnice R4.
 
Teploty ve středních Čechách se pohybují od minus pěti stupňů Celsia do nuly. Na většině území regionu je zataženo a fouká silný, místy nárazový vítr.
 
Ústecký kraj
 
Řidiči v Ústeckém kraji si musí dnes dát pozor na ledovku a sněhové jazyky. Ačkoli většina silnic je suchá a vymrzlá, v kopcích či lesích se může objevovat ledovka nebo sněhové jazyky a na horách závěje. Meteorologové znovu varují, že v regionu bude vát silný vítr, zjistila ČTK.
 
K uzavírkám silnic od Výsluní do Rusové v Krušných horách nad Chomutovem a mezi obcemi Krásný Les a Adolfov na Ústecku dnes přibyla silnice mezi obcemi Keblice a Siřejovicena Litoměřicku. Podle informace policie je ve stoupání ledovka a úsek je v obou směrech uzavřen. Uzavírka potrvá prozatím do dnešní půlnoci.
 
Uzavřena zůstává také cesta mezi Tisou a Petrovicemi na Ústecku. Bez potíží je naopak sjízdná dálnice D8 a silnice v jižní části kraje. Na Mostecku a Teplicku sněží, a tak silničáři nabádají k opatrnosti.
 
Meteorologové očekávají, že v kraji dnes bude oblačno se sněžením, které bude na horách trvalejší. Od středních poloh se bude sníh měnit v déšť. Na horách bude foukat silný vítr s nárazy o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. Šoféři se tak musí připravit na sněhové jazyky a na horách na závěje.
 
Kraj Vysočina
 
Sněhové jazyky dnes komplikují dopravu na Vysočině. Hlavní silnice jsou mokré po chemickém ošetření, na vedlejších leží ujetá a místy zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Úsek dálnice D1 v kraji je holý, suchý a sjízdný bez omezení. Na ostatních silnicích musí řidiči podle silničářů věnovat jízdě zvýšenou pozornost.
 
Na Vysočině je převážně oblačno, ve východní části kraje zataženo. Vane slabý vítr, teploty se pohybují od tří do šesti stupňů pod nulou. Během dne bude podle meteorologů převážně zataženo, od severozápadu s občasným sněžením, přechodně i vydatnějším, které bude v polohách pod 500 metrů nad mořem přecházet ve srážky smíšené nebo dešťové. Večer budou srážky slábnout. Nejvyšší teploty se budou pohybovat kolem nuly. Do 18:00 platí výstraha meteorologů před sněhovými jazyky.
 
Zlínský kraj
 
Sníh dnes opět komplikuje dopravu na silnicích ve Zlínském kraji. Vozovky druhé a třetí třídy na Vsetínsku pokrývá zledovatělá vrstva sněhu ošetřená posypem, viditelnost navíc místy snižují sněhové přeháňky. Ujetý sníh leží i na některých cestách v jiných okresech. Řidiči by proto měli jet opatrně, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.
 
Ostatní silnice jsou převážně mokré po chemickém ošetření. V kraji je oblačno až zataženo, místy fouká slabý vítr. Na cestách se mohou tvořit sněhové jazyky. Teplota se ráno pohybovala mezi minus osmi až minus třemi stupni Celsia. Přes den by podle ČHMÚ měla stoupnout až na plus dva stupně. Předpověď očekává občasné, místy i vydatnější sněžení.
 
Podle výstrahy ČHMÚ, která platí i pro Zlínský kraj až do dnešních 18:00, napadne v nižších polohách až deset a na horách až 20 centimetrů sněhu. Meteorologové upozorňují na nebezpečí tvorby sněhových jazyků, které mohou na některých místech omezit provoz. V sousedním Olomouckém kraji kvůli nim silničáři v pátek museli uzavřít několik menších cest.
 
zdroj: ČTK