Sobotka: ČD při ledovce nezvládly komunikaci, musí se to zlepšit

Při ledovkové kalamitě v tomto týdnu České dráhy nedostatečně komunikovaly s cestujícími a Správou železniční dopravní cesty (SŽDC). Musí se to zlepšit, shodl se při dnešním jednání premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s novým ministrem dopravy Danem Ťokem a předsedou představenstva dopravce Pavlem Krtkem. Podle Ťoka mají České dráhy i SŽDC sice krizové plány pro podobné situace, ale každý funguje jinak.

"Mediální vyznění nebylo úplně dobré. Myslím si, že do budoucna, kromě toho že ČD budou muset zlepšit komunikaci, tak to bude vyžadovat určitou aktualizaci krizových plánů, krizových postupů na straně ČD," dodal Sobotka.
 
Komunikační problém zapříčinilo mimo jiné i to, že při transformaci železnice část provozních zaměstnanců přešla od ČD pod SŽDC. Liberalizace podle Ťoka znamenala vystavění "čínské zdi" mezi oběma státními firmami, která se negativně projevila i při kalamitě. Ministerstvo jako zastřešující organizace musí do problému vstoupit a zasadit se o zlepšení, podotkl Ťok.
 
V pondělí za zhruba 100 minut namrzla celá elektrická železniční síť. V kalamitě zůstalo stát 120 souprav a 100.000 cestujících. Premiér vidí rezervu například v tom, že cestující byli málo informovaní o tom, že pro ně je nejbezpečnější zůstat v zastavených vlacích, které až asi na tři soupravy svítily a topily, než se vydat ven do nepříznivých podmínek. Podotkl, že vyjet do nepříznivého počasí odmítli mnohdy vyjet i nasmlouvaní náhradní autobusoví dopravci.
 
Podle Sobotky se například ale také ukázalo, že mají dráhy dostatek dieselových lokomotiv, aby podobné situace zvládly. Škody a výši poskytnutých kompenzací chtějí dráhy vyčíslit do konce roku.
 
Pro zajištění základní obslužnosti v době námrazy bylo finálně k dispozici nad rámec běžné grafikonové potřeby 40 motorových lokomotiv a dalších 25 motorových souprav a přívěsných vozů. Vedle toho dopravce využil 31 autobusů.
 
V době kalamity nevyjelo během tří dnů bez náhrady celkem 1183 vlaků. Dráhy přitom denně vypraví přibližně 7421 spojů.
 
zdroj: ČTK