Sobotka: Zraněným ze Studénky je věnována péče na vysoké úrovni

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes v doprovodu ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) navštívil po výjezdním zasedání vlády Fakultní nemocnici Ostrava, která se stará o pět pacientů po dnešní srážce Pendolina s kamionem ve Studénce na Novojičínsku. Oba shodně uvedli, že pacientům je věnována nejlepší možná péče. Při nehodě zemřeli dva muži ve věku 39 a 49 let, dalších 18 lidí bylo zraněno. 

"Jsem velmi rád, že systém zdravotní péče zafungoval velmi dobře, velmi urgentně. Jsem rád, že fakultní nemocnice velmi pružně vyčlenila lůžka pro tyto pacienty. Přijel jsem se ujistit, jestli se jim dostává veškeré dostupné zdravotní péče. Jsem rád, že ta péče a pozornost je tady ve fakultní nemocnici na velmi vysoké úrovni," uvedl Sobotka. 
    
Podle Němečka je podstatné, že se pro pacienty dělá maximum. A je jim poskytována špičková péče. "Stav těch pacientů je samozřejmě vážný, nicméně lékaři a zdravotní personál pro ně udělal všechno, co udělat mohl. Zbývá doufat, že se jejich stav bude zlepšovat," řekl Němeček. 
    
Ředitel nemocnice David Feltl upřesnil, že z pěti hospitalizovaných je jeden se zlomeninou v nemocnici spíše na pozorování. "Čtyři pacienti jsou ve vážném stavu, z toho dva v kritickém. Jsou to ve třech případech takzvaná polytraumata čili mnohoorgánová postižení - zhmoždění mozku, plic, krvácení do dutiny břišní, natržení různých orgánů, takže velmi závažná poranění, včetně amputací končetin," uvedl Felt. Podotkl, že čtvrtý vážně zraněný pacient má komplikovanou zlomeninu, ale v jeho případě jsou lékaři optimističtí. 
    
Dva pacienti s nejtěžšími poraněními byli operováni, jsou v umělém spánku. "Proběhlo tam zajištění základních životních funkcí a další výkony," řekl Feltl. Pacientům je podle něj zajištěna nejlepší péče, jsou neustále monitorováni, ale prognóza je "krajně nejistá". Nemocnice je pro případ potřeby připravena poskytnout psychologickou pomoc i příbuzným hospitalizovaných. 
    
Nehoda se stala před 08:00. Padesátiletý řidič na přejezd vjel v okamžiku, kdy už svítila červená světla. Závory jej na přejezdu uvěznily. Šofér je neprorazil a s vozem zůstal v kolejišti až do nárazu. Po něm na místě zůstala jen kabina kamionu. Vše ostatní vlak rozmetal či tlačil před sebou. Až po srážce řidič z kabiny vystoupil. Jeho počínání zaznamenaly kamery mapující provoz na přejezdu. Řidič může být obviněn z obecného ohrožení, hrozí mu až desetiletý trest. 
 
zdroj: ČTK