Správní rada VZP schválila peníze na péči pro příští rok

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) schválila dnes zdravotně pojistný plán na rok 2016, řekl novinářům po jednání správní rady její předseda Jiří Běhounek. Na zdravotní péči dá největší pojišťovna s téměř šesti miliony klientů 152,8 miliardy korun, meziročně o čtyři procenta víc. Po období propadu bude už druhým rokem plnit rezervní fond. Lékařům a nemocnicím zaplatí podle dohod a úhradové vyhlášky, která počítá s růstem úhrad ve všech typech péče.

"Zdravotně pojistný plán je sestaven jako vyrovnaný," shrnul Běhounek, podle kterého dokument schválila také dozorčí rada VZP. Zaslán bude ministerstvu zdravotnictví, ke schválení ho dostanou vláda a Sněmovna.

"Příjmy základního fondu jsou plánovány ve výši 158,8 miliardy korun, což znamená tříprocentní růst, výdaje na zdravotní péči 152,76 miliardy korun, to je čtyřprocentní růst. Ke konci roku 2016 by VZP měla mít na běžném účtu 500 milionů korun, měla by tedy skončit s mírně kladným saldem," upřesnil místopředseda správní rady Jiří Skalický.

V této situaci musí VZP podle zprávy pro správní radu, již má ČTK k dispozici, odolat dalším tlakům na zvyšování úhrad. Zdravotníci je požadují v souvislosti s očekávaným vyšším výběrem pojistného. Zpráva ale varuje před tím, že pokud by nastal propad příjmů jako v krizovém roce 2008, nemá VZP zatím takové rezervy, aby výpadek pokryla. I proto považuje za účelné nenavyšovat úhrady rychleji, než stanoví ministerská vyhláška.

Podle plánu stoupnou meziročně úhrady ústavní péči v průměru o čtyři procenta, z toho nemocnicím o 4,4 procenta, ambulancím v průměru o tři procenta, z toho specializované péči o 3,4 procenta. Nárůst výdajů na léky vydané na recept je plánován také o čtyři procenta, na zdravotnické prostředky vydané na poukaz o 3,5 procenta.

V rezervním fondu by podle schváleného plánu mělo být 1,5 miliardy korun, vnitřní dluh rezervního fondu by po roce 2016 měl být 700 milionů. I proto se počítá s tím, že pokud by příjmy veřejného zdravotního pojištění s růstem ekonomiky rostly rychleji, bude se fond plnit rychleji.

Provozní fond by v příštím roce měl disponovat 4,6 miliardy, což je 2,91 procenta příjmů VZP.

Do fondu prevence by měla VZP dát příští rok 470 milionů Kč, spolu se zůstatky z předchozích let by v něm mělo být 628 milionů korun. Z fondu prevence podporuje VZP prevenci nemocí srdce a cév a rakoviny, více se zaměří také na prevenci cukrovky, podpoří očkování. Hradit dál bude ozdravné pobyty dětí v projektu Mořský koník u moře i ozdravné pobyty v Česku. Příspěvky dává svým pojištěncům zapojeným do Klubu pevného zdraví například na plavání s rehabilitaci.

VZP v příštím roce vrátí zbytek státní půjčky, úhradou 500 milionů tak srovná závazky vůči státu a žádné další závazky už mít nebude, shrnul ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Pro rok 2016 plánuje VZP mírný pokles počtu pojištěnců, průměrný počet pojištěnců se očekává 5,908 milionu osob.

zdroj: ČTK