Stát hledá firmy, které budou pro cizince vyřizovat víza

Ministerstvo zahraničí vypsalo dvě koncesní řízení, kterými hledá zprostředkovatele žádostí o česká víza ve vybraných zemích v celkem deseti převážně asijských regionech. Externí firmy částečně nahradí práci českých konzulátů a měly by dostupnost víz zlepšit. Zprostředkovatelé mají mít příjem z vyššího poplatku za víza, žádosti o ně by přijímali a zpracovávali, rozhodovat budou dál zastupitelské úřady. Napsala to dnes Mladá fronta Dnes (MfD).

Míst, kde bude možné získat české vízum, by mělo přibýt třeba v Číně. Tam jsou nyní žádosti o vízum přijímány jen v Pekingu a Šanghaji, externí firma by měla tuto možnost poskytovat navíc nejméně v Hongkongu. Vízová centra by měla vzniknout také v Turecku, Jihoafrické republice, Indii, Thajsku, na Blízkém východě, v Bělorusku, ve Střední Asii na Kavkazu a v Londýně. Celkem by jich mělo být 25.
 
Žadatelům by nově mohla odpadnou cesta na zastupitelský úřad, kam se musí dostavit osobně kvůli biometrické identifikaci. Ministerstvo zahraničí předpokládá, že se po zřízení vízových center zájem o česká víza zvýší. Loni české zastupitelské úřady v zemích, kde mají vízová centra vzniknout, přijaly víc než 109.000 žádostí o schengenská víza.
 
Od státu by zprostředkovatelé peníze dostávat neměli, mohli by si ale poplatek za vízum 60 eur (asi 1700 Kč) pro Česko zvýšit až o 30 eur. Možnost žádat o vízum bez příplatku přímo na české ambasádě má zatím zůstat zachována.
 
zdroj: ČTK