Stavební firmy v Česku nasazují novou technologii v boji proti krádežím na staveništích

Zbrusu novou, pokročilou technologii pro ochranu průmyslových areálů a stavenišť přináší na český trh mezinárodní bezpečnostní agentura Securitas. Jde o systém mobilního zabezpečení, který funguje na principu dočasné instalace inteligentních IP kamer, ty provádějí monitoring majetku v rizikových místech. Securitas je jediným poskytovatelem tohoto, původem skandinávského, modelu zabezpečení v České republice.  

Poptávka po chytrých technologiích roste, zájem o fyzickou ostrahu ubývá

„Zahraniční technologické know-how jsme se rozhodli do Česka přinést z několika důvodů. Firmy sice chtějí efektivní zabezpečení, ale současně se snaží snižovat náklady na ochranu majetku. Mobilní kamerový systém je vyjde asi o 40 % levněji než fyzická ostraha, současně kompenzuje nedostatek kvalitních bezpečnostních pracovníků na trhu práce. V zahraničí se chytré technologie používají v segmentu bezpečnostních služeb běžně, poptávka po klasické fyzické ostraze naopak ubývá. Dá se předpokládat, že obdobný trend se dříve nebo později objeví i v České republice,“ říká Jan Peroutka z bezpečnostní agentury Securitas.

Jak technologie na bázi inteligentních kamer funguje?

Mobilní IP kamerový systém se zaměří na předem definované zóny, kde se nachází stavební materiál, drahá stavební technika a nářadí nebo zkrátka jakýkoli majetek, který je pro zloděje lákavý. V případě narušení prostoru systém automaticky zobrazí sledovanou oblast na monitoru u pracovníků dispečinku. Operátor situaci vyhodnotí a má možnost pomocí audio přenosu navázat komunikaci s narušitelem. 

„V případě potřeby na místo vysílá výjezdové vozidlo. Do příjezdu vozidla pracovník monitoruje pomocí kamer prostor tak, aby mohl předat instrukce přijíždějícímu vozidlu k adekvátnímu zásahu,“ upřesňuje Jan Peroutka z bezpečnostní agentury Securitas. Zařízení je možné rychle demontovat a podle potřeb stavbařů snadno přesunout na jiné místo.