Těhotné a kojící ženy se poučí z peněz EU o správné výživě

Těhotné a kojící maminky v Praze se mohou za evropské peníze poučit o správné výživě a zdravém životním stylu v těhotenství. Umožní jim to grantový projekt Evropské komise s názvem Společně, řekla ČTK Tamara Starnovská, vrchní nutriční terapeutka Thomayerovy nemocnice zapojené do projektu. S mottem Dobré pro tebe, dobré pro oba odstartoval projekt v těchto dnech a potrvá do června 2016.  

"Právě v těhotenství a po porodu jsou ženy zvláště vnímavé a ochotnější ke změnám v životním stylu tím správným směrem. Právě v tomto životním období ovlivňují svým chováním nejen své zdraví, ale také zdraví svých dětí," vysvětlila nutriční terapeutka z téže nemocnice Jitka Tomešová.

Praha se vstupem do projektu připojila k Manchesteru ve Velké Británii, Odense a Koldingu v Dánsku, Varně v Bulharsku a Murcii ve Španělsku. Cílem je podpora správné výživy a životního stylu žen v této životní etapě. "Být těhotná rozhodně neznamená jíst za dva. A pokud ano, tak ve smyslu kvality, nikoli kvantity stravy," upozornila Starnovská.

Při skupinových i individuálních edukacích, nakupování či vaření s nutričními terapeuty se ženy dozvědí, proč a jaké zdroje bílkovin by měly konzumovat, aby zajistily sobě i potomkovi dostatek nenasycených mastných kyselin, což chrání zdraví jejich cév, či proč právě v tomto životním období jsou důležité některé vitamíny a minerální látky.

Součástí programu je i pohyb. Podle Margarety Iliopulosové z nutriční poradny FitBee je pohyb nejbezpečnější, nejlepší, nejlevnější a člověku nejpřirozenější prostředek pro prevenci většiny dnešních civilizačních onemocnění. "Maminky se nemusejí vzdávat pohybu ani po porodu. Po narození dítěte je pohyb nedílnou součástí životního stylu," řekla.

Pilotním projektem chce Praha, stejně jako ostatní města ve svých zemích, inspirovat další česká města k připojení a zavedení obdobných aktivit. Výsledky vyhodnotí nezávislí odborníci, měly by být využity ke zlepšení péče v oblasti výživy a pohybových aktivit maminek.

zdroj: ČTK