Ukrajinský premiér obvinil Rusko z vyhlášení války

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk dnes obvinil Rusko z vyhlášení války. Země se podle něj nachází na pokraji katastrofy. Moskvu vyzval, aby stáhla své vojáky z ukrajinského území. Prezident Oleksandr Turčynov žádá svět o konkrétní kroky, které by Ukrajině pomohly. Oznámil rovněž, že vzdušný prostor nad Ukrajinou byl uzavřen pro necivilní letadla, informovaly tiskové agentury.

Ukrajinští vojáci jsou v bojové pohotovosti a armáda dnes vyhlásila mobilizaci. Jak uvedl Andrij Parubij, šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany, o povolání rezerv bylo rozhodnuto s cílem "zajistit bezpečnost a územní celistvost Ukrajiny" poté, co "Rusko porušilo bilaterální dohody mimo jiné týkající se černomořského loďstva".
 
Z autonomního polooostrova Krym mezitím přicházejí zprávy, že promoskevsky orientovaná krymská samospráva kontroluje prakticky všechny ukrajinské silové struktury. Reportéři rovněž mluví o přesunu ruských vojáků ze Sevastopolu do krymské metropole Simferopolu.
 
Ruský parlament v sobotu schválil žádost prezidenta Vladimira Putina o nasazení ruských vojáků na Ukrajině. Putin zatím oficiálně o jejich vyslání nerozhodl. Všeobecně se ale soudí, že ruští vojáci se již na Krymu zapojili do obsazování významných objektů, byť místní média v této souvislosti informují jen o rusky hovořících neznámých ozbrojencích v neoznačených uniformách a krymští představitelé používají termín "krymská domobrana". Jejich automobily ale prý mají ruské poznávací značky.
 
Podle neoficiálních zdrojů Moskva v posledních dnech vyslala na Krym na 6000 vojáků; na poloostrově má přitom dlouhodobě pronajatou vojenskou námořní základnu, na které podle starších údajů působí na 26.000 lidí.
 
zdroj: ČTK