Ukrajinští pohraničníci zahájili prohlídku ruského konvoje

Ukrajinští pohraničníci se dnes vydali za hranice do Ruska, aby zahájili kontrolu humanitárního nákladu, který chce ruská kolona převézt do Luhanska. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na mluvčího pohraniční hlídky. Konvoj 280 ruských vozidel parkuje asi osm kilometrů od ukrajinského hraničního přechodu Izvaryne. Posádky ruských kamazů strávily noc v provizorním stanovém táboře.

Podle mluvčího Andrije Demčenka se ukrajinští pohraničníci dostavili na ruskou stranu hranic ve velkém počtu a zahájili kontrolu nákladu. Ruské ministerstvo pro mimořádné situace, které v noci na úterý konvoj vypravilo, naložilo údajně do kamionů na dva tisíce tun potravin, balené vody, léků, zdravotnického materiálu a spacích pytlů.
 
Podrobnou prohlídku nákladu si ukrajinská strana kladla jako podmínku vstupu kolony na ukrajinské území. Podrobnosti převozu humanitárního nákladu dojednával ve čtvrtek v Kyjevě a v Moskvě vedoucí evropských a středoasijských operací Mezinárodního výboru Červeného kříže Laurent Corbaz.
 
Konvoj měl původně vjet na ukrajinské území severněji, na jednom z přechodů v Charkovské oblasti. Když ale Kyjev trval na překládce nákladu na ukrajinská vozidla a nákladní auta Červeného kříže, ruská kolona změnila směr a zamířila na jih. Přejít hranice chce na přechodu Izvaryne, který už řadu týdnů kontrolují povstalci. Přítomnost ukrajinských pohraničníků na ruské straně hranic znamená, že museli projít povstaleckým územím.
 
Kdy se ruský konvoj na cestu do Luhanska vydá, není zatím jasné. Použít musí silnici spojující Izvaryne s Luhanskem, kterou v minulých dnech po těžkých bojích ovládly jednotky ukrajinské armády.
 
zdroj: ČTK