Ústavní činitelé se budou potkávat kvůli zahraniční politice

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a prezident Miloš Zeman se dohodli, že se budou třikrát ročně scházet se šéfy komor Parlamentu a ministry zahraničí a obrany kvůli zahraniční politice. Po středeční schůzce to novinářům řekl Sobotka. Zeman byl za některé své postoje v zahraniční politice v poslední době kritizován. Vyčítán mu je třeba proruský a pročínský postoj nebo malý důraz na dodržování lidských práv.

Schůzka byla podle Sobotky zaměřena především na koordinaci postojů ústavních činitelů v zahraniční a bezpečnostní politice. Dohodli se při ní na pravidelných schůzkách. "Třikrát ročně bychom se sešli a řešili bychom aktuální otázky tak, abychom zajistili jednotné vystupování našich klíčových ústavních činitelů navenek, abychom zajistili, že česká zahraniční politika bude konzistentní," řekl Sobotka.
 
Podle Sobotky s prezidentem také mluvili o ekonomické diplomacii tak, aby si při zahraničních cestách rozdělili působnost a teritoria.
 
Pravidelná setkání prezidenta a Sobotky budou pokračovat i podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka. "Pan premiér nezmínil po celou dobu schůzky žádný z podstatných rozdílů mezi panem prezidentem a jím v oblasti zahraniční politiky," uvedl Ovčáček ke schůzce.
 
Pravidelné schůzky jsou podle Sobotky reakcí na zkušenost, kterou během svého působení v pozici premiéra učinil. Mluvil o tom prý i s dalšími ústavními činiteli včetně ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). "Pokládám takový formát za velmi užitečný a jsem rád, že s ním pan prezident dnes večer souhlasil," řekl. Dodal, že se budou podobná setkání konat i mezi dalšími zástupci zmíněných úřadů. Ti by se měli potkávat zhruba jednou za dva měsíce na ministerstvu zahraničí.
 
Sobotka před časem řekl, že se chce na dnešní schůzce se Zemanem bavit o některých výrocích a činech prezidenta z poslední doby. "Diskutovali jsme o věcech, které se odehrály v minulých týdnech, řekl jsem k tomu panu prezidentovi svůj postoj, pan prezident mi řekl své argumenty," řekl Sobotka. Blíže rozpory nechtěl komentovat s tím, že nepřijel proto, aby káral prezidenta. "Nemusíme mít jako prezident a premiér na všechno stoprocentně stejný názor, ale je důležité, abychom dobře reprezentovali Českou republiku navenek," dodal.
 
zdroj: ČTK