V Moravskoslezském kraji přetrvávají zhoršené rozptylové podmínky

V Moravskoslezském kraji dál přetrvávají zhoršené rozptylové podmínky. Situace se ale oproti pondělí zlepšila. Imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový pro čtyřiadvacetihodinové koncentrace, je dnes ráno překročen na 10 z 13 měřících stanic. V pondělí to ještě bylo na všech a většinou výrazněji. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Ještě v pondělí ráno byla situace nejhorší v Dolní Lutyni-Věřňovicích na Karvinsku, kde průměrná denní koncentrace polétavého prachu dosáhla 154 mikrogramů na metr krychlový. Během dne tam však hodnoty poklesly. Dnes ráno tamní stanice naměřila podlimitní hodnotu 40 mikrogramů. 
    
Nejvyšší průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu vykazovala dnes ráno měřicí stanice v Českém Těšíně na Karvinsku, 87 mikrogramů na metr krychlový. Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou pod limitem. 
    
Meteorologové nepředpokládají, že by se během dneška imisní situace významněji změnila. "Hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu se budou s velkou pravděpodobností pohybovat kolem hodnoty imisního limitu 50 mikrogramů na metr krychlový," uvedli meteorologové. 
    
Moravskoslezský kraj má dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi. Zhoršené rozptylové podmínky jsou hlavně na podzim a v zimě. Kvalitu ovzduší kromě průmyslu ovlivňuje i doprava nebo topení v domácnostech a také škodliviny ze sousedního Polska.
 
zdroj: ČTK