V neklidném Afghánistánu začaly volby prezidenta

V Afghánistánu dnes začala volba prezidenta, která má být prvním demokratickým předáním moci od pádu Talibanu v roce 2001. Právě islamistické hnutí Taliban je pro úspěch hlasování největší hrozbou.

Extremisté hlasování bojkotují a předem oznámili, že ho naruší násilím. To ostatně provázelo i celou předvolební kampaň a stálo životy desítek lidí. Téměř 200.000 afghánských vojáků a další desítky tisíc policistů byly rozmístěny po celé zemi, aby útokům zabránili.
 
Nový afghánský prezident se ujme vlády ve složitém období před plánovaným odchodem mezinárodních bojových jednotek ze země. To se má uskutečnit ke konci letošního roku.
 
Od svržení Talibanu s pomocí americké invaze vládl zemi více než 12 let Hamíd Karzáí, nejprve jako prozatímní hlava státu a poté jako řádně zvolený prezident ve volbách v letech 2004 a 2009. O třetí mandát se však Karzáí podle ústavy již ucházet nemůže.
 
Pro letošní volby je zaregistrováno a schváleno osm kandidátů, mezi nimiž není žádná žena. K největším favoritům nadcházejícího hlasování patří nejsilnější Karzáího soupeř z minulých voleb Abdulláh Abdulláh. Někdejší ministr zahraničí získal v prvním kole voleb z roku 2009 přes 30 procent hlasů, poté ale z volebního klání odstoupil s poukazem na rozsáhlé podvody.
 
Volební místnosti by měly být uzavřeny nejdříve ve 13:30 SELČ, při větším počtu voličů až o dvě hodiny později.
 
zdroj: ČTK