V některých krajích sněží, silničáři radí zvýšenou opatrnost

V Libereckém kraji dnes ráno sněží, vrstva rozbředlého sněhu leží i na hlavních tazích. V Karlovarském kraji jsou srážky mnohde intenzivní a na promrzlých silnicích zůstává sníh ležet. V Krušných horách pak sněžení snižuje viditelnost na desítky metrů, problém mají i kamiony.

Jihočeský kraj:
 
Počasí komplikuje dopravní situaci v Jihočeském kraji. Na některých silnicích nižších tříd si musí dát řidiči pozor na ledovku. Platí to především pro komunikace na Jindřichohradecku. Všechny vozovky jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností, vyplývá z informací krajské správy a údržby silnic.
 
Na většině území jižních Čech od rána sněží. Teploty se navíc stále pohybují od minus pěti až do minus 11 stupňů Celsia. Kombinace těchto dvou faktorů stojí za většinou dopravních nehod v regionu. "Policisté vyjížděli zatím asi ke 20 událostem. Ale havárií bylo určitě víc, protože některé nám lidé nehlásí," řekl ČTK jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Dodal, že žádná havárie si nevyžádala vážnější zranění nebo dlouhodobou uzavírku komunikace.
 
Večer mají podle předpovědi meteorologů srážky ustávat a oblačnosti bude ubývat. Na horách se mohou místy tvořit sněhové jazyky.
 
Karlovarský kraj:
 
V Karlovarském kraji ráno začalo sněžit. Srážky jsou mnohde intenzivní a na promrzlých silnicích zůstává sníh ležet. V Krušných horách pak sněžení snižuje viditelnost na desítky metrů, problém mají i kamiony, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic. Sněžení způsobilo od rána už několik nehod a kamiony zablokovaly dopoledne i některé hlavní tahy.
 
Kamiony ráno zablokovaly silnici E 442 ve směru z Chomutova na Ostrov. Dopoledne pak stojící kamiony zablokovaly silnici I/6 z Karlových Varů na Prahu u Golfového hřiště v Olšových Vratech, informovala krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí.
 
"Od rána jsme zaznamenali už několik nehod, kdy vlivem povětrnostních podmínek havarovala auta. Řidiči by měli dbát zvýšené opatrnosti," uvedl Krejčí.
 
Po 07:00 havarovalo u Jenišova osobní auto a sněžný pluh, na střeše skončilo osobní auto u Horního Slavkova. Nehoda se stala i v Chebu nebo před 8:00 u Merklína, kde auto skončilo v příkopu. Ranní kolize ale skončily bez zranění.
 
V noci v Karlovarském kraji klesaly teploty až k minus devíti stupňům. Ráno se sice oteplilo, ale zase přišly sněhové přeháňky. Snížená viditelnost a špatná sjízdnost je například okolo Potůčků, na silnici z Jáchymova na Boží Dar nebo i na silnici do Chomutova, kde v Damickém kopci mají problémy kamiony.
 
Kvůli nízkým teplotám ale sníh zůstává ležet i na hlavních tazích, včetně silnice R6.
 
Liberecký kraj:
 
V Libereckém kraji od rána sněží, vrstva rozbředlého sněhu leží i na hlavních tazích. Pozor by si měli dát motoristé na rychlostní silnici 35 z Liberce na Turnov i na hlavním tahu 10 do Krkonoš. Od rána policie řešila v kraji sedm dopravních nehod, z toho jednu tragickou u Obory na Českolipsku. Tam zahynuli při střetu kamionu s dodávkou dva lidé, další dva byli zraněni, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Dagmar Sochorová.
 
"Lidé by měli jezdit se zvýšenou opatrností, pozor by si měli dávat při průjezdu zatáček, v křižovatkách, ale také u přechodů pro chodce," řekl dnes ČTK hlavní dispečer Krajské správy silnic v Libereckém kraji Pavel Pospíšil. Žádné vážné problémy podle něj hlášeny nejsou, kamiony ale mohou mít potíže ve stoupáních. "Na silnicích je malý provoz a sůl málo působí, proto zůstává i na hlavních tazích vrstva rozježděného sněhu, která klouže," varoval dispečer.
 
V kraji napadlo až deset centimetrů sněhu, teploty se pohybují kolem pěti stupňů pod nulou a vozovky mohou namrzat. Hlavní tahy jsou většinou po chemickém ošetření mokré s vrstvou rozježděného sněhu. Na silnicích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu. "Veškerou techniku máme na silnicích od tří hodin ráno, kolem poledne by mělo sněžení ustávat," dodal Pospíšil.
 
Pardubický kraj:
 
Na silnicích v Pardubickém kraji leží čerstvý sníh. Ve výše položených oblastech a na menších komunikacích je uježděný, na hlavních tazích po solení často rozbředlý. Informuje o tom Správa a údržba silnic Pardubického kraje.
 
Řidiči by měli jet opatrně zvláště v okolí Chrudimi, Svitav a v Železných horách. Vrstva nového sněhu leží také na Hlinecku, Holicku, Lanškrounsku, Orlickoústecku, Pardubicku, Poličsku, Vysokomýtsku a Žamberecku.
 
Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, téměř všude sněžilo nebo se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty se pohybovaly od minus deseti do minus čtyř stupňů.
 
Plzeňský kraj:
 
Řidiči v Plzeňském kraji by měli být nejvíce opatrní v místech sněhových přeháněk, které ráno začaly na severozápadě regionu na Tachovsku a míří do vnitrozemí. Dále by si měli dát pozor na dopravně méně zatížených silnicích třetí třídy a na Šumavě, které se udržují kamennou drtí, ne solí. V regionu v noci hodně mrzlo a teploty pod nulou budou po celý den ve všech okresech. Všechny silnice v Plzeňském kraji jsou sjízdné, řekl ČTK dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička.
 
Záchranáři ani silničáři neřešili do 13:00 závažnou kolizi. "Docela to zvládáme. Sněží na většině území, ale méně než ráno. Až přestane, jsme schopni do třech hodin uvést silnice do takového stavu, aby se jezdilo bez větších problémů," uvedl Slapnička. Pokud někde komunikaci ucpe kamion, což se dnes stalo například v serpentinách u Plas na severu Plzeňska, do půl až tři čtvrtě hodiny je průjezdná. Silničáři prioritně řeší požadavky policie, problémy způsobují hlavně kamiony. Slapnička varoval před možnými sněhovými jazyky, hlavně ve vyšších polohách. Vítr zatím sice není tak silný, ale sníh je prachový a polétavý.
 
"Na to, jaké je počasí, tak se dnešek neliší od běžných dnů," řekla mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková. U Popova na severu Plzeňska a u Hošťky na Tachovsku pomáhali hasiči vytahovat zapadlý sypač, padlý strom odstraňovali ze silnice za Klenčím směrem na Díly na Domažlicku. V Želčanech na jihu Plzeňska se čelně střetla dvě osobní vozidla. "Dva muže a jednu ženu jsme odváželi sanitkami do plzeňské nemocnice," řekla mluvčí krajské záchranky Lenka Ptáčková. Další dva lehce zraněné si vyžádala nehoda u Kokšína na Klatovsku.
 
"Celou noc byl hodně silný mráz, v šumavské Železné Rudě minus 16 stupňů, v ostatních částech kraje kolem minus deseti stupňů Celsia," uvedl. Podle Slapničky je to pro řidiče automobilů lepší než teploty kolem nuly. Vozovky posypané solí jsou vymrzlé, silničáři udržovali jen silnice, které se sypou inertními materiály.
 
Teploty v nižších polohách od Klatovska po Rokycansko už stoupají k minus šesti stupňům. Vítr v regionu zatím nefouká.
 
Olomoucký kraj:
 
Silnice v Olomouckém kraji dnes v noci opět pokryl sníh a vozovky jsou ráno po chemickém posypu sjízdné se zvýšenou opatrností. V severní části Olomouckého kraje musejí řidiči i ráno počítat se sněhovými přeháňkami, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.
 
V noci sněžilo především na Šumpersku, Jesenicku a Prostějovsku, kde na silnicích první třídy leží zbytky rozbředlého sněhu nebo jsou vozovky holé a mokré. Na méně důležitých cestách je od středních poloh vrstva ujetého sněhu s posypem.
 
Na Jesenicku a Šumpersku jsou stále sněhové přeháňky a na silnicích se tvoří slabá vrstva sněhu, takže v terénu jsou sypače. "Dohlednost je kvůli srážkám snížena," stojí v hlášení dispečerů správy silnic.
 
Sněhové přeháňky v noci zasáhly také Olomoucko a Přerovsko, kde jsou silnice ráno po chemickém posypu většinou holé a mokré.
 
Středočeský kraj:
 
Některé rychlostní silnice a silnice první třídy ve středních Čechách jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Povrch silnic je většinou holý a vymrzlý, místy vlhký, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.
 
Řidiči by měli být opatrní hlavně na rychlostních silnicích na Mělnicku, Mladoboleslavsku a v okrese Praha-východ, na vozovkách první třídy navíc ještě na Berounsku, Kladensku a Rakovnicku. Policie po ránu zaznamenala ledovku na silnici i na Příbramsku.
 
Teploty v kraji se pohybují od minus devíti do minus tří stupňů Celsia. Na většině území je zataženo a fouká slabý vítr.
 
Ústecký kraj:
 
Dopravu v Ústeckém kraji komplikuje silné sněžení, problémy mají především kamiony. Vyplývá to z informací silničářů. Většina silnic je sjízdná se zvýšenou opatrností. Teploty v kraji se pohybují od minus devíti do minus čtyř stupňů Celsia. V kraji se od 6:00 stala asi desítka dopravních nehod, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.
 
Kolona kamionů, které mají problém vyjet stoupání, komplikuje dopravu na silnici I/7 ve směru na hraniční přechod Hora Svatého Šebestiána na Chomutovsku. Komunikace je s opatrností průjezdná, maximální rychlost se pohybuje kolem 20 kilometrů za hodinu. Kamion uvíznul i ve stoupání na silnici I/13 u obce Huntířov na Děčínsku.
 
V kraji se od 6:00 stala desítka dopravních nehod. "Šlo většinou o drobné nehody, které se obešly bez zranění. Je to dané i tím, že řidiči jezdí opravdu opatrně," řekla Hyšplerová. Trolejbus a dva osobní vozy se srazily na klíčové křižovatce Předmostí v Ústí nad Labem. Vozy blokují jízdní pruh a podjezd na most dr. Edvarda Beneše. "I tato nehoda se obešla bez zranění. Příčinu vyšetřují policisté," doplnila Hyšplerová.
 
Silnice prvních tříd jsou kryté posypem a sjízdné se zvýšenou opatrností. Na silnicích nižších tříd je ujetá vrstva sněhu. I ty by ale měly být s opatrností sjízdné.
 
Podle meteorologů bude dnes v Ústeckém kraji zataženo, na většině území se sněžením. Postupně oblačno a sněžení místy, především na horách. Nejvyšší denní teploty minus pět až minus dva stupně, na horách minus osm až minus pět stupňů Celsia.
 
Kraj Vysočina:
 
Na Vysočině leží ujetý či zledovatělý sníh na silnicích nižších tříd, je posypaný drtí. Hlavní tahy jsou suché a vymrzlé nebo mokré po chemickém ošetření. Všechny vozovky jsou s opatrností sjízdné, řekl dnes ČTK dispečer krajské správy a údržby silnic. V noci na dnešek sněžilo na Havlíčkobrodsku a na Žďársku. Další sněhové přeháňky se podle meteorologů budou objevovat přes den.
 
"V noci jezdily sypače na Havlíčkobrodsku a na Žďársku. Jinde v kraji jsme silnice neprojížděli," uvedl dispečer. Tam, kde sněžilo, připadlo do tří až pěti centimetrů sněhu. K ránu byl v kraji až osmistupňový mráz, teploty zůstanou pod nulou také ve dne.
 
Sněžit dnes bude na většině území Vysočiny. Ve druhé polovině dne budou od severu srážky ustávat. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi minus sedmi až minus třemi stupni Celsia.
 
Zlínský kraj:
 
Uježděná vrstva sněhu krytá posypem leží na některých silnicích nižších tříd ve Zlínském kraji. Opatrní musejí být řidiči zejména na Vsetínsku a Kroměřížsku. Na Zlínsku někde leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.
 
Řidiči musejí být ostražití také na kopci Petrůvka u Slavičína na Zlínsku, kde se tvoří námraza. V buchlovských kopcích směrem na Brno či u Valašského Meziříčí zase sněží. Hlavní tahy v regionu jsou většinou mokré po chemickém ošetření.
 
Teploty v kraji se dnes ráno pohybují mezi minus devíti a minus šesti stupni Celsia, místy sněží, na Vsetínsku vane silný vítr. Podle předpovědi meteorologů by dnes přes den mělo být oblačno až zataženo, místy by mělo slabě sněžit. Odpoledne by mělo oblačnosti ubývat. Teploty budou mezi minus sedmi a minus třemi stupni Celsia.
 
zdroj: ČTK