V průběhu září začne nová sezona pražských divadel

Se školním rokem tradičně zahajuje nová divadelní sezona. Některé scény si ale prázdniny prodloužily, první představení uvedou ve druhé polovině měsíce. Patří mezi ně Divadlo na Vinohradech s novým uměleckým vedením, které sezonu zahájí 17. září reprízou komedie Byl jsem při tom s Viktorem Preissem, či Hudební divadlo Karlín. To chystá na 26. září premiéru muzikálu Aida. Premiérou zahájí už 6. září i Divadlo Kalich, kde nastudovali muzikál Pomáda k jeho 40. výročí.

Národní divadlo vstoupí do své 130. sezony v historické budově už dnes, a to inscenací Hoffmannovy povídky. Nová scéna uvede legendární Kouzelný cirkus a jeho nová součást Státní opera v úterý inscenaci Pucciniho opery Madama Butterfly. Stavovské nabídne 9. září reprízu činohry Bláznivý den aneb Figarova svatba a komorní Kolowrat o den později inscenaci Blackbird. Celkem nabídne sezony české první scény divákům 16 premiér všech žánrů spolu se 70 tituly stálého repertoáru na pěti jevištích. Novou osobností v týmu je šéfdirigent Jaroslav Kyzlink.

U Švandů začnou ve čtvrtek 13. září Dnem otevřených dveří, kde představí nové dílo na zdi ve foyeru; nyní z dílny německého výtvarníka, designéra, muzikanta a několikanásobného držitele cenny Grammy Klause Voormana. Ve stejný den se po prázdninách otevře opona v Činoherním klubu; uvedena bude repríza inscenace hry Davida Mameta Glengarry Glenn Ross v nastudování Ondřeje Sokola a také v Dejvickém divadle. Tam vstoupí do sezony úspěšnou inscenací hry Patricka Marbera Dealer´s Choice v režii Jiřího Pokorného.
 
V pražském Divadle pod Palmovkou bude i letos zkraje sezony hostovat Divadlo v Dlouhé, v jehož budově probíhá rekonstrukce. Už 5. a 6. září tu jeho členové uvedou úspěšnou inscenaci nazvanou Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách. Libeňští herci připraví v této sezoně Šlitrovu a Suchého hudební hru Kdyby tisíc klarinetů, bláznivou britskou komedii Sám na dva šéfy, která vznikla podle Goldoniho Sluhy dvou pánů, a inscenaci hry Králova řeč.
 
Pro nadcházející sezonu s názvem Nepřizpůsobiví? připravuje Divadlo Na zábradlí mimo jiné adaptaci novely Nathanaela Westa Přítelkyně osamělých srdcí, Čechovův Višňový sad a Život Galileiho Bertolta Brechta. "Diváci se mohou těšit i na inscenaci z milostných esemesek či hru o ČEZu," oznámila ČTK produkční Alexandra Poláková.
 
Deset premiér uvede v nové sezoně pražské Divadlo na Vinohradech. První novinkou bude v polovině října muzikál Jak udělat kariéru snadno a rychle v režii Radka Balaše s Michalem Novotným v hlavní roli. Byl ještě v plánu bývalého šéfa Martina Stropnického, stejně jako Kočka na kolejích režiséra Michala Pavlíka. Ta se objeví 30. listopadu ve zkušebně s Janou Strykovou a Pavlem Baťkem.
 
zdroj: ČTK