"Skupiny jako Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) najaly děti a poskytují jim v rámci výuky také výcvik v zacházení se zbraněmi. Pověřují je také nebezpečnými úkoly včetně sebevražedných misí," stojí ve zprávě. Radikálové děti využívají podle agentury AP rovněž jako agenty, pomocníky při zajišťování logistických a zdravotnických úkolů, ale také jako odstřelovače.
Dokument se opírá o výpovědi 25 dětí najatých v Sýrii. Bojovaly v řadách ISIL, ale také Syrské svobodné armády, fronty An-Nusra nebo kurdských oddílech. Z bezpečnostních důvodů HRW neprověřovala situaci v milicích, které bojují po boku syrské armády. Organizace vyzvala všechny skupiny bojující v Sýrii, aby přestaly děti využívat.
Mnohé z dětí, s nimiž hovořili členové HRW, řekly, že se nechaly najmout, aby mohly být s přáteli nebo příbuznými. Jiné zase jako důvod uváděly, že se se v jejich bydlišti bojovalo, takže stejně nemohly chodit do školy.
Všech 25 dotazovaných byli chlapci, ale je známo, že Kurdové najímají do svých řad i dívky a nechávají je střežit kontrolní stanoviště. Jeden z velitelů kurdských oddílů podle agentury AFP sdělil, že hodlá z bojiště vyřadit všechny osoby mladší 18 let. Syrská svobodná armáda přiznala, že i ona má ve svých řadách děti.
Zpráva HRW upozorňuje, že využívání dětí v boji je válečný zločin a že se ho dopouští i ti, kdo financují skupiny verbující děti.
Syrský konflikt nepřežilo od roku 2011 na 160.000 lidí a podle odhadů OSN nejméně 10.000 z nich byly děti. Na útěku jsou miliony Syřanů a 5,5 milionu syrských dětí nemůže chodit do školy. Mezi uprchlíky, kteří na jaře dorazili k syrské hranici, bylo 8000 dětí bez rodičů.
zdroj: ČTK