V Ústeckém kraji sněží, přibývá dopravních nehod, na Zlínsku je mlha

Silničáři v Ústeckém kraji nabádají k opatrnosti. Přes noc napadlo několik centimetrů sněhu, na některých místech dál silně sněží. V kraji přibývá dopravních nehod, vyplývá z informací policie. Středočeské silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Dopravu na některých silnicích ve Zlínském kraji ráno komplikuje mlha. Všechny silnice na Olomoucku a na Vysočině jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. Řidiči, kteří jedou po dálnici D5 na Prahu, musejí být opatrní kvůli nehodě kamionu.

Jihočeský kraj
 
Většina silnic v Jihočeském kraji je sjízdná pouze se zvýšenou opatrností. Na vozovkách nižších tříd na Jindřichohradecku a Táborsku leží ujetá vrstva sněhu. Na některých místech regionu po ránu sněží. Vyplývá to z údajů dispečinku Správy a údržby silnic.
 
Silnice první třídy jsou téměř všude po chemickém ošetření mokré. Teploty v Jihočeském kraji se ráno pohybovaly od minus dvou do minus osmi stupňů Celsia. Během dneška by se mělo vyjasnit a případné sněhové přeháňky ustat.
 
Mrazivé počasí vydrží podle předpovědi meteorologů i v následujících dnech. Teploty mají ve středu klesnout až k minus deseti stupňům Celsia a bude i ojediněle sněžit.
 
Královéhradecký kraj
 
Na řadě silnicích nižších tříd leží vrstva ujetého sněhu. V noci a ráno se v kraji objevily sněhové přeháňky, takže řada silnic byla po chemickém ošetření mokrá či se zbytky sněhu. Teploty se dnes ráno pohybovaly několik stupňů pod nulou, uvedli silničáři.
 
Dnes by mělo být v kraji oblačno až zataženo, místy se slabým sněžením nebo nebo sněhovými přeháňkami. Teploty by se měly pohybovat těsně nad nulou, na horách má být kolem minus čtyř stupňů Celsia.
 
Liberecký kraj
 
V Libereckém kraji napadlo místy až pět centimetrů sněhu a stále se objevují sněhové přeháňky. I na hlavních tazích tak může ležet rozbředlý sníh. Pozor by si měli dát motoristé nejen na rychlostní silnici 35 z Liberce na Prahu, ale hlavně na silnici 10 z Tanvaldu přes Kořenov na Harrachov. Sněžení navíc snižuje viditelnost.
 
Všechny silnice jsou zatím průjezdné, uzavřena není ani trasa na česko-polský přechod v Harrachově, který silničáři při intenzivním sněžení preventivně zavírají pro kamiony nad 3,5 tuny. "Zatím je silnice průjezdná," řekl ČTK Michal Hanč ze společnosti Silnice LK, která údržbu komunikací zajišťuje.
 
V kraji ale přibývá dopravních nehod, i když nesouvisí vždy se sněžením. Aktuálně řeší policisté dvě. Přímo v Liberci se na Husově třídě střetla dvě osobní auta, u Lomnice nad Popelkou zase vůz narazil do zvěře. Zatímco první nehoda se obešla bez zranění, při druhé byl zraněn řidič auta. Dopravní policie upozorňuje také na porouchaný nákladní vůz na silnici 35 před Libercem ve směru od Turnova. Řidiči by tam měli být opatrní.
 
V Libereckém kraji bylo dnes ráno většinou zataženo, místy se objevovaly sněhové přeháňky. Teploty, hlavně v horách, klesaly až k šesti stupňům pod nulou. Sněhové přeháňky by se měly objevovat po celé dopoledne, po obědě ale čekají meteorologové vyjasnění.
 
Hlavní tahy jsou většinou mokré po chemickém ošetření, místy leží rozbředlý sníh. Na silnicích nižších tříd je zledovatělá vrstva ujetého sněhu s vyjetými kolejemi. Hlavně v horských oblastech by si na to měli dát motoristé pozor.
 
Olomoucký kraj
 
V noci místy slabě sněžilo, všechny silnice jsou ráno se zvýšenou opatrností sjízdné. Sněhové přeháňky jsou v některých částech kraje i ráno a řidiči by si měli dát pozor také na mlhu, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.
 
Sněhové přeháňky v noci zasáhly především Šumpersko a Jesenicko. "V noci začalo drobně sněžit a nad ránem se intenzita sněhových přeháněk zvýšila. Zatím napadly zhruba dva centimetry sněhu. Techniku máme venku a všechny silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné," řekl dnes ČTK dispečer šumperské správy silnic.
 
Hlavní silniční tahy i vozovky druhé a třetí třídy jsou na Šumpersku po chemickém posypu holé a mokré. Na inertně udržovaných úsecích leží vrstva ujetého sněhu s posypem. "Místy je mlha," uvedl dispečer. Podobná situace je také na sousedním Jesenicku. Silnice přes Červenohorské sedlo je se zvýšenou opatrností sjízdná.
 
Slabé sněhové přeháňky jsou i na Přerovsku, kde v noci napadl necelý centimetr sněhu. "Silnice první a druhé třídy jsou holé a mokré, na silnicích třetí třídy leží do půl centimetru sněhu. Sněhové přeháňky ustávají, místy je ale mlha," upozornil dispečer přerovské správy silnic.
 
Na Olomoucku a Prostějovsku jsou silnice ráno zpravidla holé a mokré. Méně důležité cesty pokrývá ujetá vrstva s posypem. Na Prostějovsku vozovky ve vyšších polohách místy pokrývají zbytky ujetého zledovatělého sněhu s posypem.
 
Pardubický kraj
 
Na mnoha silnicích ve výše položených oblastech leží zbytky sněhu nebo uježděná sněhová vrstva. Někde může být i zledovatělá, místy se tvoří také námrazy. Informace zveřejnila Správa a údržba silnic Pardubického kraje.
 
Řidiči by měli být opatrní na všech silnicích druhé a třetí třídy. Zledovatělý sníh se vyskytuje například v lesních úsecích na Moravskotřebovsku nebo v Železných horách. Na silnici I/11 v úseku Červená Voda - Suchý vrch leží vrstva ujetého sněhu a silničáři upozorňují na možnost tvorby lokálních námraz.
 
Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, často se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty se pohybovaly od minus pěti do plus dvou stupňů.
 
Plzeňský kraj
 
Řidiči, kteří jedou po dálnici D5 na Prahu, musejí být opatrní kvůli nehodě kamionu. Před 64. kilometrem mezi Rokycany a Ejpovicemi havaroval po 04:30 nákladní vůz převážející mražené potraviny, jeho část zasahuje i do pravého jízdního pruhu. Dálnice je průjezdná levým pruhem. Během dopoledne ale bude krátkodobě doprava v daném úseku zcela uzavřena. Jinak jsou všechny silnice v Plzeňském kraji i přes noční sněžení sjízdné, vyplývá z informací policie a silničářů.
 
"Následky havárie budou odstraňovány zřejmě celé dopoledne," uvedla k nehodě na D5 policejní mluvčí Jana Tomková.
 
Podle dispečera krajských silničářů Jiřího Slapničky je na silnicích běžný zimní provoz, menší problémy hlásí kamiony v některých stoupajících úsecích. Nejvíce přeháněk v regionu v noci zaznamenaly oblasti Klatovska, Domažlicka a Tachovska, tam byly v terénu všechny vozy silničářů. Řidiči by měli být opatrní zejména ve vyšších polohách, kde není možné solit a sype se drtí. "Ujetá vrstva sněhu leží například před příjezdem do Železné Rudy ve směru od Klatov, jde asi o osm kilometrů, dále také v oblasti vodní nádrže u Nýrska," uvedl Slapnička.
 
V kraji napadlo do dvou centimetrů sněhu, teploty se ráno pohybovaly kolem nuly, příhraniční Tachovsko hlásí silnější vítr. Problémy zatím mělo podle Slapničky jen několik málo kamionů, například před 07:00 nemohly dva nákladní vozy vyjet úsek před Nýrskem na Klatovsku.
 
Středočeský kraj
 
Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Řidiči by měli být velmi obezřetní na většině rychlostních i menších silnic. Rychlostní silnice jsou holé a mokré a mohly by klouzat, silnice nižších tříd jsou většinou mokré po chemickém ošetření. Vyplývá to z údajů Ředitelství silnic a dálnic.
 
Místy se mohou vyskytnout sněhové přeháňky, hlášeny jsou například na dálnici D1, rychlostní silnici R4 a na dalších tazích na Benešovsku, Mladoboleslavsku a Příbramsku.
 
Teploty v regionu se pohybují od minus čtyř do nula stupně Celsia, na většině území je oblačno nebo polojasno a fouká slabý vítr.
 
Ústecký kraj
 
Silničáři nabádají k opatrnosti. Přes noc napadlo několik centimetrů sněhu, na některých místech dál silně sněží. V kraji přibývá dopravních nehod, vyplývá z informací policie. Silnice jsou sjízdné s velkou opatrností. Teploty v kraji se dnes ráno pohybují od minus čtyř stupňů Celsia do nuly.
 
Záchranáři zasahují v Chomutovské ulici v Klášterci nad Ohří, kde dodávka srazila na přechodu chodce. Místo je s opatrností průjezdné. Autobus havaroval v Bynovci na Děčínsku a blokuje silnici číslo 25857. Podle policejního webu je komunikace zcela uzavřená. Dva osobní vozy se srazily v Sibiřské ulici v Ústí nad Labem. Nehoda se obešla bez zranění.
 
Na silnicích prvních tříd leží většinou zbytky sněhu kryté posypem, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Na silnicích druhých a třetích tříd především v horských oblastech je vrstva nového sněhu.
 
Podle meteorologů bude dnes v Ústeckém kraji skoro zataženo až oblačno, na horách místy, jinde jen ojediněle slabé sněžení. Postupně během dne od jihu polojasno až skoro jasno. Nejvyšší denní teploty jeden až čtyři stupně, na horách minus pět až minus dva stupně Celsia.
 
Kraj Vysočina
 
Silnice jsou po sněhových přeháňkách sjízdné s opatrností. Chemicky udržované hlavní tahy jsou mokré se zbytky rozbředlého sněhu. Na vedlejších silnicích leží ujetý sníh posypaný drtí, řekl ČTK dispečer krajské správy a údržby. V kraji mrzne, k ránu byly teploty čtyři až osm stupňů pod nulou.
 
Sypače jezdily celou noc. "V dopravě jsme neměli hlášený žádný problém, nikde to nestojí," řekl dispečer v 07:00.
 
Na Vysočině dnes podle meteorologů bude oblačno až zataženo, sněhové přeháňky budou zpočátku místy, postupně jen ojediněle. Nejvyšší teploty budou od minus dvou po dva stupně Celsia.
 
Zlínský kraj
 
Dopravu na některých silnicích ráno komplikuje mlha. Ujetý sníh nadále pokrývá silnice druhé a třetí třídy na Vsetínsku i některé menší cesty v jiných okresech. Motoristé by proto měli jet velmi opatrně, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. Ostatní vozovky v regionu jsou holé a vlhké nebo suché a vymrzlé.
 
V kraji je polojasno až zataženo, místy fouká slabý vítr. Teplota se ráno pohybovala mezi minus šesti až minus jedním stupněm Celsia. Přes den by podle Českého hydrometeorologického ústavu mohla stoupnout na plus dva stupně. Meteorologové dnes v regionu očekávají pouze ojedinělé sněhové přeháňky. Podobné počasí slibuje předpověď i na středu.
 
zdroj: ČTK