V září na silnicích dosud zahynulo 68 lidí, o 13 víc než loni

Na českých silnicích v září dosud zahynulo 68 osob, což je o 13 více než ve stejném období loňského roku. Vyplývá to z předběžných policejních statistik. Obětí na silnicích na počátku školního roku tak meziročně přibylo. Loňská bilance byla nejnižší od roku 1990. Nejtragičtější zářijová statistika je stará 17 let, nehody si tehdy v devátém měsíci roku 1997 vyžádaly 149 obětí.

Nejvíc smrtelných nehod letos přinesl první a poslední zářijový víkend. Nejhorší bilanci má pátek 26. září s osmi mrtvými, v neděli 7. září skončil na silnicích život sedmi lidí.
 
Mezi nejhorší zářijové nehody patří karambol vozu s pěti mladými lidmi, který se odehrál v sobotu 27. září u Drnku na Kladensku. Po nárazu auta do stromu zemřeli tři z nich ve věku ve věku 17 a 18 let. Jeden z posádky auta zemřel už v sobotu, další dva v neděli, ti zatím nejsou zahrnuti do celkové statistiky. Čtvrtý člověk je vážně zraněný. Příčinu nehody policisté vyšetřují. Pětičlenná posádka pravděpodobně nepoužila bezpečnostní pásy. Všichni cestující po nárazu vypadli z vozu.
 
Zatím poslední tragická událost se stala v pondělí večer, když při nehodě na silnici I/35 v Sadové na Královéhradecku zemřel řidič motocyklu, který nestačil dobrzdit před stojící kolonou. Ta vznikla kvůli dopravní nehodě dvou osobních automobilů, při které byli zraněni čtyři lidé. Sedmiletá dívka ve stejný den odpoledne zemřela v Předměřicích nad Labem na Královéhradecku po střetu s osobním automobilem, když vjela do silnice na koloběžce.
 
Podle statistik bylo v září šest dní, které se obešly bez smrtelných nehod. Nikdo na silnicích nezemřel v prvních dvou dnech nového školního roku.
 
Celkem letos na silnicích dosud zemřelo 465 osob. Loni si ve stejném období vyžádaly nehody 432 obětí. Nejvíc usmrcených připadá na nehody zaviněné nepřiměřenou rychlostí jízdy a nesprávným způsobem jízdy.
 
zdroj: ČTK