Ve Františkánské zahradě byly zasazeny nové stromky

Tři stromky Arónie černé vysadil na konci minulého týdne ve Františkánské zahradě 1. zástupce starosty Prahy 1 Daniel Hodek. Arónie se pěstuje jako okrasná, ale také proto, že její plody obsahují pro člověka a jiné živočichy velké množství fyziologicky cenných látek.

„Téměř každý den si můžeme v novinách přečíst o tom, jak se kácejí stromy a jak nám ve městech bez náhrady mizí zeleň. I proto jsme se rozhodli, že budeme naši zeleň v Praze 1 ve zvýšené míře nejen udržovat, ale i rozšiřovat a že také budeme takové jednání u druhých lidí a institucí podporovat,“ vysvětlil Daniel Hodek, který má mimo jiné na starost i zeleň a životní prostředí.

O komplexní údržbu Františkánské zahrady, jež je ve správě Městské části Praha 1, se už dvacet let stará Pavel Klykorka. A jak vypadá jeho práce během podzimu? „Provádíme například řez růží, zástřih popínavých růží v pergolách, posekání trávníků a sázení břečťanů,“ popsal náplň práce v současné době a dodal, že s příchozí zimou bude zejména udržovat chodníky, s čímž mu pomůže i fréza. Na druhou stranu zdůraznil, že zásadně nesolí.
 
Dříve byla zahrada vyhledávaným místem narkomanů a bezdomovců, nyní jsou vidět málokdy. „V tomto směru velmi pomáhají strážníci a policisté,“ řekl Pavel Klykorka. A co ho nejvíce na jeho práci potěší? „Že je zahrada v pořádku a že jsou její návštěvníci spokojeni. Například turisté přirovnávají Františkánskou zahradu k jejím ´kolegyním´ v Londýně a Paříži. A to pak má člověk opravdu radost.“
 
Zahrada je prý nejkrásnější v červnu, kdy všechno kvete, ale krásné okamžiky v ní můžete strávit i teď. Vlastně po celý rok.