Vedení armády čekají od začátku srpna výrazné změny

Vedení armády čekají od začátku srpna personální změny. Ve funkcích končí dva ze tří současných náměstků náčelníka generálního štábu (NGŠ) české armády Aleš Opata a Miroslav Žižka, Česko budou nově zastupovat ve strukturách NATO. Na jejich pozicích je vystřídají Jiří Baloun a Josef Bečvář, kteří dosud působili v alianci. ČTK to sdělila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Obsazena opět bude i pozice čtvrtého zástupce NGŠ.

Prvním zástupcem náčelníka generálního štábu se od 1. srpna stane Josef Bečvář, který dosud působil v Paříži jako přidělenec obrany ČR a jako zástupce NGŠ pracoval již v minulosti. Vystřídá tak Miroslava Žižku, který bude v Bruselu od srpna zastávat místo vojenského představitele České republiky při NATO a EU.
 
Z této pozice se naopak zpět do Česka vrátí Jiří Baloun, na kterého čeká místo zástupce náčelníka generálního štábu a ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany.
 
Tuto funkci měl dosud na starosti Aleš Opata, který bude od 1. srpna převelen do belgického Monsu. Na pozici národního vojenského představitele České republiky při Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE) nahradí Čestmíra Tesaříka, který po téměř 40 letech končí v armádě a odchází do zálohy. "Generál Tesařík strávil většinu své vojenské kariéry jako aktivní pilot na různých typech vrtulníků, na kterých nalétal více než 3500 hodin," uvedla Růžičková.
 
Armáda také opět obsadí třetí post zástupce NGŠ - Inspektora Armády České republiky, stane se jím Jaroslav Kocián, který se po třech letech vrací z místa ředitele sekce v mezinárodním vojenském štábu NATO v Bruselu.
 
Je možné, že v příštích měsících budou následovat další změny v generálním štábu. Vláda totiž před týdnem odsouhlasila nominaci respektovaného náčelníka generálního štábu Petra Pavla na předsedu Vojenského výboru NATO, na druhé nejvyšší místo Severoatlantické aliance. Pokud by byl v září skutečně zvolen, armáda by musela hledat nového náčelníka.
 
Možných kandidátů podle informací ČTK mnoho není, vybírat by se totiž mělo z generálů, kteří mají dostatečné zkušenosti například ze struktur NATO nebo z velení ze zahraničních misí. Takových je podle experta blízkého armádě méně než deset.
 
Jako o jednom z hlavních kandidátů se mluví o Opatovi. "Generál Opata je výborný a respektovaný voják a pro mě je logické, že se jeho jméno v souvislosti s nástupcem generála Pavla objevilo. Nicméně jde o předčasné spekulace," řekla ČTK poslankyně a členka branného výboru Jana Černochová (ODS). Kdyby byl Pavel zvolen, o jeho nástupci by se podle ní začalo mluvit až na přelomu roku.
 
zdroj: ČTK