Velikonoce na silnicích byly druhé nejméně tragické za 15 let

Pět lidí zemřelo v Česku při autonehodách během prodlouženého svátečního víkendu do pondělního odpoledne. Zatím tak jde o druhé nejméně tragické Velikonoce za posledních 15 let. Vyplývá to z informací policie. Většinu mrtvých si vyžádaly havárie již v pátek, kdy zahynuli čtyři lidé. Velký podíl na tom měla nehoda u Měrunic na Teplicku, při níž najednou zemřeli dva lidé.

V pátek byl mimořádně vysoký i celkový počet nehod, kterých se stalo celkem 320, v sobotu i neděli byl zhruba poloviční. Smrtelné úrazy přinesly jen páteční a sobotní nehody. Neděle i dnešek se zatím obešly bez úmrtí, přestože se stalo několik vážných havárií. Například na Jablonecku havarovaly dnes dva skútry, zřejmě na olejové skvrně, a jedna žena se těžce zranila. Dokonce pět zraněných si vyžádala dnešní srážka auta s autobusem na Hodonínsku, zranění však naštěstí zřejmě nebyla těžká. Na Bruntálsku se odpoledne stala hromadná nehoda osobního auta a tří motorek, při které dva motorkáři utrpěli lehčí poranění, třetí je zraněn těžce.
 
S pěti úmrtími patří zatím letošek spolu s rokem 2012 mezi nejméně tragické prodloužené velikonoční víkendy. Za posledních 15 let zemřelo méně lidí od pátku do velikonočního pondělí jen loni, kdy si nehody vyžádaly tři životy. Nejtragičtější byly Velikonoce v roce 2003, kdy na silnicích zahynulo 25 lidí. Slunné počasí přitom letos vylákalo ven řadu motorkářů, cyklistů i pěších, kteří jsou při dopravních nehodách nejzranitelnější. Třeba na Příbramsku srazil v neděli neznámý řidič chodce do příkopu a ujel. Chodce musel dopravit do nemocnice vrtulník.
 
Provoz byl dnes i přes návraty lidí z dovolených či velikonočních návštěv zatím většinou plynulý. Problémy působila jako o předchozích víkendech především dopravní omezení na opravované dálnici D1. Navíc u Jihlavy havarovalo ve směru na Brno odpoledne osobní auto zrovna v úseku zúženém na polovinu kvůli rekonstrukci.
 
Na provoz dohlížely stovky policistů, i vzhledem k tomu, že o Velikonocích vždy stoupá počet opilých řidičů. Třeba v Jihomoravském kraji chytili policisté jen za sobotu a neděli celkem 14 řidičů pod vlivem alkoholu nebo omamných látek. "V sedmi případech jsme zjistili alkohol, zbylou polovinu tvořili lidé pod vlivem pervitinu nebo marihuany," uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb. V Radimi na Chrudimsku narazil opilý řidič do sloupu elektrického vedení. Než byl převezen do nemocnice, naměřili mu policisté téměř 1,7 promile alkoholu v dechu.
 
zdroj: ČTK