Vláda projedná rozsáhlé daňové změny i rušení poplatků u lékaře

Vláda dnes projedná rozsáhlé daňové změny, které by měly zvýšit slevu na druhé a další dítě, zavést sníženou desetiprocentní sazbu DPH, obnovit slevu pro pracující důchodce či omezit odpočty u paušálních výdajů živnostníků. Řadu zásadních norem chce dnes kabinet schválit především proto, aby mohly být na programu mimořádné sněmovní schůze, která se má konat v polovině července.

Vláda navrhuje, aby se od příštího roku zvýšila sleva na druhé dítě o 200 korun a na třetí a další o 300 korun měsíčně. Dnes je možné na každé dítě odečíst z daní 13.404 Kč ročně, tedy 1117 Kč měsíčně. Koaliční lidovci požadují v příštích letech další růst slevy.
 
Zavedena by měla být také desetiprocentní sazba daně z přidané hodnoty na knihy, léky a kojeneckou výživu. Zároveň by měla být zachována základní 21procentní sazba a snížená 15procentní. Původně měly být sazby od ledna 2016 sjednoceny na výši 17,5 procenta.
 
U využití výdajových paušálů by měli být podnikatelé od příštího roku omezeni částkou dva miliony korun. Týká se to paušálů ve výši 60 i 80 procent. Pracující důchodci si pak budou moci podle normy opět nárokovat slevu 24.840 Kč ročně.
 
Kabinet by měl projednat také další zásadní body, které slíbil v koaliční smlouvě. Například ministerstvo zdravotnictví dnes předloží návrh na zrušení zdravotnických poplatků v ambulancích a lékárnách. Zůstat by od příštího roku měl jen poplatek 90 korun za pohotovost. Ministři posoudí rovněž návrh na zavedení porodného na druhé dítě.
 
Ministerstvo práce také navrhuje zpřísnit kritizovaný systém doplatků na bydlení. Nově by měl být poskytován ubytovnám na prostor, nikoli na počet lidí žijících v jednom bytě. Stanovena by měla být také maximální výše nájemného podle částky v daném místě.
 
zdroj: ČTK