Vláda rozhodne, zda úrazové pojištění bude u pojišťoven či u ČSSZ

Vláda by měla v pondělí jednat o budoucí podobě úrazového pojištění v Česku. Mohla by rozhodnout o tom, zda ho budou zajišťovat všechny komerční pojišťovny, nebo Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nyní se zaměstnavatelé pojišťují u dvou komerčních pojišťoven, případné odškodné se pak hradí z tohoto pojištění.  

Na stole byly původně čtyři varianty. Úrazové pojištění mohly poskytovat buď komerční pojišťovny, ČSSZ, nová úrazová pojišťovna, nebo zdravotní pojišťovny. Na modelu se neshodla ani tripartita a odborná komise. Koaliční rada v létě vybrala k rozpracování dvě možnosti - komerční pojištění a sociální správu. Zatímco pojišťovny preferuje ministerstvo financí, ČSSZ upřednostňuje ministerstvo práce.

V podkladech pro vládu resort práce uvedl, že nyní jsou nepochybné dvě skutečnosti - shoda je na věcném řešení a nikdo svůj názor na podobu systému zřejmě nezmění. Dohoda je na tom, že by se systém náhrady škody měl řídit zákoníkem práce a financování by mělo být průběžné.

Sobotkův kabinet se už úrazovým pojištěním zabýval, nemohl se ale dohodnout. Podle dřívějších podkladů by rozšíření na všechny pojišťovny bylo nejméně náročné, zavést by se mohlo od ledna 2017. ČSSZ by vybírala úrazové pojistné podobně jako odvody na důchody či nemocenské, a to od ledna 2019.

Nyní pojištění poskytují Česká pojišťovna a Kooperativa. Výběr dvou finančních institucí je podle ministerstva práce v rozporu s pravidly hospodářské soutěže. Pojištění v komerčních pojišťovnách chtějí také zaměstnavatelé či posudkoví lékaři, odbory naopak prosazovaly novou veřejnou úrazovou pojišťovnu.

Nový zákon o úrazovém pojištění Česko už mělo. Začal platit v roce 2006, nikdy ale nebyl účinný. Účinnost se totiž kvůli neshodám několikrát odkládala, naposledy na leden 2017. Nakonec se norma zrušila. Podle zákona měla pojištění zajišťovat ČSSZ. Pojistné měla vybírat jako odvody ze mzdy. Lidem po pracovním úrazu či s nemocí z povolání pak měla hradit rentu. Zákon chtěla zrušit už bývalá pravicová vláda, nahradit ho chtěla jiným. Úrazové pojištění měly podle tehdejších plánů poskytovat všechny pojišťovny, zavést se měly také bonusy a malusy.

Zaměstnavatelé a odboráři odkládaný model dřív kritizovali a uváděli, že by zhoršil situaci zaměstnanců i firem a byl administrativně náročný. Podle bývalé vlády bylo důvodem odkladů i to, že by ČSSZ vše kapacitně nezvládla.

zdroj: ČTK