Vláda výrazně zlepšila obraz Česka ve světě, tvrdí Sobotka

Současná česká vláda podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) výrazně zlepšila obraz České republiky v zahraničí. Sobotka do řekl v rozhovoru pro ČTK. Odmítl přitom, že by se orientací na země, jako je komunistická Čína, odvracela od odkazu bývalého prezidenta Václava Havla a jeho důrazu na dodržování lidských práv ve světě.

"Já si nemyslím, že vláda jakýmkoli způsobem zhoršila obraz České republiky, ona ho naopak zlepšila," prohlásil Sobotka. Podle něho se díky tomu například v Evropské unii daří Česku prosazovat jeho záměry. "Obraz České republiky se v posledních pěti měsících v zahraničí výrazným způsobem zlepšil," je přesvědčen premiér.
 
Nedávnou dohodu s Čínou o uznávání její územní celistvosti a nepodporování samostatnosti Tibetu, která v Česku vyvolala vlnu kritiky, ani některá kontroverzní vyjádření prvního náměstka ministra zahraničí Petra Druláka k tomuto tématu nepovažuje Sobotka za odklon od havlovského odkazu v zahraniční politice.
 
"To, co se mění, je přístup minulých vlád v oblasti aktivní ekonomické diplomacie a obhajoby českých národních zájmů. Proto, abychom naše zájmy prosadili, potřebujeme mít spojence, zejména v Evropě. Pokud chceme vyvézt zboží a služby, tak musíme mít země, kde budeme schopni rozvíjet přátelské vztahy, a my se chceme soustředit na rychle rostoucí trhy," uvedl předseda vlády.
 
Kvůli postupu Ruska, které v březnu přes odpor Ukrajiny i Západu anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, se podle něj v současnosti nedají rozvíjet obchodní a politické vztahy s Ruskem. "Tak se soustředíme na jiné rychle rostoucí ekonomiky, jako je Čína, Indie nebo Brazílie," vysvětlil Sobotka. Česko podle něj ale nezanedbává ani exportní možnosti do Spojených států, zemí eurozóny nebo dalších tradičních trhů.
 
Situace kolem ministerstva spravedlnosti se podle Sobotky zklidnila
 
Situace kolem ministerstva spravedlnosti, kterým v minulých týdnem otřásly odchody dvou náměstků kvůli sporům s ministryní Helenou Válkovou (ANO), se podle premiéra Sobotky v poslední době zklidnila. Premiér v rozhovoru s ČTK ocenil především nedávné snížení odměn za vymáhání malých částek. Sobotka už má tři nebo čtyři kandidáty, kteří by mohli v úřadě nahradit odvolaného náměstka Pavla Šterna (nominovaného ČSSD).
 
Sobotka ministryni Válkovou před dvěma týdny kritizoval. Poté, co odvolala náměstka pro vězeňství a trestní politiku Šterna dokonce řekl, že má Válková poslední šanci prokázat své schopnosti při řízení ministerstva. Se Šternem se ministryně přela kvůli tendru na elektronické náramky. Předtím měla spory také se svou první náměstkyní Hanou Marvanovou, která nakonec úřad opustila.
 
Dnes vidí Sobotka situaci na spravedlnosti lépe. "Na první pohled je evidentní, že z mediálního hlediska se situace kolem ministerstva spravedlnosti zklidnila. Já jsem velmi uvítal rozhodnutí ministryně, kterým snížila advokátní tarif u menších nebo bagatelních pohledávek. To je krok, který jsme potřebovali," řekl ČTK ministerský předseda.
 
Premiér bude během prázdnin mluvit se všemi ministry, na každého si chce vyhradit hodinu. S Válkovou by během plánované schůzky rád řešil jméno nového náměstka za Šterna. "Mám tři nebo čtyři konkrétní jména, rád bych s uchazeči ještě mluvil," uvedl Sobotka. Kandidáta by rád vybral do vládních prázdnin, které začnou 11. srpna.
 
S ostatními ministry chce mluvit především o plnění programového prohlášení a legislativního plánu a dále o úkolech, které chce vláda splnit do konce roku. Tyto schůzky chce premiér opakovat zhruba jednou za půl roku.
 
zdroj: ČTK