VÝSTAVA ŠPERKŮ A OBJEKTŮ LADY VOSEJPKOVÉ V GALERII KUSKOVU

„Vše o citrusech“ je název listopadové výstavy šperků a objektů Lady Vosejpkové v Galerii KusKovu. Jméno výstavy vychází z nejpočetnější kolekce vystavených děl, která je inspirovaná právě citrusy a vznikla, podle slov šperkařky,: „… pod mocným dojmem z přesycení těmito oblíbenými plody.“ Šperky jsou především stříbrné a jsou vytvořeny pro autorku charakteristickou technikou natavování a patinování. Kolekci dotváří drobné interiérové doplňky, převážně ze skla.

Jeden z dalších souborů je věnován šperkům ze štípaného ebenového dřeva v kombinaci s kameny nebo sklem. V těchto kusech se odehrává velmi zajímavý kontrast mezi hrubým a temným povrchem vzácného dřeva a divokou barevností skleněných tyčinek nebo lesklého kamene.

Z kamenů jsou ve špercích a objektech Lady Vosejpkové nejvíce zastoupené naše nádherné české granáty, vltavíny a také acháty. Dalším hojně použitým kamenem je křišťál a jeho barevné variety, zejména ametyst a citrín. Z ostatních drahokamů a polodrahokamů je třeba zmínit drahý opál, labradorit, sluneční kámen a z těch méně známých například apatit nebo tiffany stone. Kameny jsou fasetované i broušené do muglí a ještě více než v minulých letech používá výtvarnice kameny surové.
 
Výstava šperků je doplněna několika objekty ze spékaného a lehaného skla. Lada Vosejpková k nim říká: „Jde o předměty spíše ozdobné než užitkové a většinou vznikly ve chvílích mého odpočívání od šperkování.“
 
Instalaci doplňují fotografie šperků Lady Vosejpkové, které v nadživotní velikosti zachytila Eva Hajšmanová. Na těchto snímcích jsou nejen lépe vidět detaily fotografovaných děl, ale fotografka také ukazuje, že šperky lze zdobit nejen lidské bytosti, ale také rostliny, listí či louže.
 
Na výstavě zaujme i několik modelů Oděvního ateliéru Lenky Tomandlové z Chebu. Jedná se o autorské oděvy s originálními a mistrovsky propracovanými detaily, z nichž některé vznikly ve spolupráci s vystavující šperkařkou.
 
Lada Vosejpková – „Vše o citrusech“ – výstava šperků a objektů ze stříbra a skla Galerie KusKovu, Biskupský dvůr 6, Praha 1, www.kuskovu.cz, info@kuskovu.cz, tel.: 737 200 127
 
Vernisáž 1. 11. 2012 od 19 hod., úvodní slovo Jiřina Šiklová, hudba Petr Wagner - viola da gamba Prodejní výstava 2. 11. – 7. 12. 2012 Otevřeno úterý – pátek 13.00 – 18.00 hod. nebo po telefonické domluvě, vstup zdarma.