Vysvědčení se předávají i v hokejové hale, na lodi nebo v bazénu

Školáci dnes dostávají vysvědčení, čímž pro ně skončí letošní školní rok. V sobotu jim začnou dvouměsíční prázdniny, do lavic usednou znovu 1. září. Žáci liberecké školy přebírali ocenění na ploše hokejové arény, ve Zlíně ho zase lovili ze dna bazénu.

V Liberci přebírali ocenění na ploše hokejové arény
 
Na ploše zimního hokejového stadionu Tipsport arena v Liberci zakončila dnes školní rok Základní škola U Školy, kam chodí talentovaní hokejisté a krasobruslaři. Učitelé vyhlásili nejlepší žáky a kolektivy, ceny jim předával i hokejový útočník libereckých Bílých Tygrů Tomáš Filippi, který tuto školu dva roky navštěvoval.
 
"Myslím, že pro děti i rodiče je to paráda. Nemusí sedět nikde ve školních lavicích, tady to je krásná aréna," uvedl 22letý hokejista. Nevybavuje si, že by za své sportovní úspěchy někdy přebíral na konci školního roku individuální školní ocenění. "S nadsázkou se dá říci, že jsem byl asi studijní typ," poznamenal útočník, který je pozván na letní soustředění české hokejové reprezentace.
 
Hokejisté Liberce ceny při zakončení školního roku ZŠ U Školy předávají už několik let. "Mně to nic neudělá, když jim to udělá radost, tak proč ne," konstatoval Filippi. Sám si ještě dobře vybavuje, jak obdivoval hokejisty, když byl ve věku školáka. "Když jsem viděl kluky, co hrají za áčko, přál jsem si být jako oni a trochu se mi to povedlo," dodal.
 
Tygři nejsou jedinou organizací ve městě, která dnes úspěšné žáky obdarovala. Například do zoologické zahrady pustí zadarmo každého, kdo ukáže vysvědčení se samými jedničkami. V iQlandii a iQparku zaplatí dnes školáci poloviční vstupné, i tam je podmínkou ukázat vysvědčení.
 
Některé školáky z Liberce čeká ceremoniál také v sobotu. Na Technické univerzitě předají diplomy absolventům čtvrtého ročníku Dětské univerzity. "Předání diplomů je stylizováno do podoby skutečné promoce - akademičtí pracovníci budou v talárech, absolventi budou přísahat na žezlo univerzity," uvedla mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková. Letos dětskou univerzitu ukončilo zhruba 160 žáků základních škol v 15 studijních oborech.
 
Zlínští školáci vysvědčení vylovili z bazénu
 
Až na dno bazénu se dnes pro svá vysvědčení potopili žáci Základní školy Mikoláše Alše ve Zlíně. Školáci ze 2.A propluli připravenou dráhou a vylovili si vysvědčení zalisované ve folii. Netradiční způsob předávání vysvědčení připravuje svým žákům učitelka Jana Lorencová již několik let.
 
"V minulosti dětem dával vysvědčení klaun, Ferda Mravenec, předávalo se i na hvězdárně, snažím se dětem poslední den před prázdninami zpestřit," řekla dnes ČTK Lorencová.
 
K předávání vysvědčení v bazénu ji přivedlo to, že děti letos absolvovaly plavecký výcvik. "Dětem se v bazénu moc líbilo, pokračovali jsme i na škole v přírodě. Pak jsme dostali nabídku z Nekky centra, že bychom si vysvědčení mohli tady rozdat, hned jsme po tom šáhli," řekla učitelka.
 
Školáci byli nápadem nadšení. "Velice se na to těšili a moc řešili, jestli se jim tam to vysvědčení náhodou nerozpustí, aby se potom mohli pochlubit samými jedničkami. Ve vodě dostali smajlíkové vysvědčení," podotkla Lorencová. To opravdové vysvědčení převzaly děti záhy poté, ale až mimo bazén. "Bylo to výborné. Nejlepší vysvědčení, jaké jsem měla. Nebála jsem se, plavat umím," řekla ČTK žákyně Ria Kordecká.
 
Poslední den školního roku měli ozvláštněný také žáci dalších tříd této školy. Jedna třída ho pojala jako silvestrovskou párty, prvňáčkům předala vysvědčení postava v kostýmu klokana.
 
Prvňáčci ze ZŠ Londýnská převzali vysvědčení na lodi
 
Prvňáčci ze Základní školy Londýnská v Praze dnes převzali vysvědčení na výletní lodi. Více než pět desítek dětí vedle dokumentu se slovním hodnocením svých školních výkonů dostalo během plavby po Vltavě také "certifikát kamarádství". Ten byl pro ně odměnou za úspěšné zvládnutí projektu "Jeden za všechny, všichni za jednoho".
 
Dnešní plavba byla pro malé žáčky nejen rozloučením s tímto školním rokem, ale také symbolizovala, na co se mohou těšit v tom příštím. Ve druhé třídě je čeká celoroční projekt o námořnících, prozradila jim třídní učitelka 1.B Karla Bartusková.
 
Pro ni nebyl netradiční způsob předávání vysvědčení ničím neobvyklým. "Učím tady 11 let a ještě jsem žádné vysvědčení nepředávala ve škole," řekla ČTK. Programy připravuje ve spolupráci s rodiči svých žáků, kteří díky svým kontaktům mohou nabídnout určité tipy. Pololetní vysvědčení ve druhé třídě plánuje předávat dětem v historických kostýmech v podzemí.
 
Dnešní program prvňáčci z Londýnské zakončili zpěvem školní hymny, během nějž na palubě rozvinuli také školní vlajku. Když zakotvili v přístavu, začaly pro ně prázdniny, do lavic se stejně jako ostatní školáci po celé republice vrátí 1. září.
 
zdroj: ČTK