Z Bavorska přijede do Plzně tamní unikát - obří drak z lidové hry

Do Plzně přijede poslední dubnový víkend z bavorského Furth im Waldu obří kráčející drak z lidové hry Drachenstich - Skolení draka. Jedenáct tun těžký, 16 metrů dlouhý a čtyři metry široký drak, který chrlí z tlamy plameny až do pěti metrů, dosud nikdy neopustil Německo. Současný model vycestoval z Furth im Waldu zatím jen jednou. Do Plzně přijede na Bavorské dny v rámci projektu Evropské hlavní město kultury (EHMK) 2015, řekl dnes novinářům Sandro Bauer, starosta devítitisícového městečka, kde se tradice dračí hry udržuje 500 let. 

Drak Fanny, jehož má Furth od roku 2010, je podle Bauera v Guinnessově knize rekordů jako největší kráčející robot na světě. Hra, která je pevně spojená s Furthem se v městečku nedaleko českých hranic hraje v srpnu a každoročně láká tisíce diváků. Předchůdce dnešního draka opustil Furth jen dvakrát, Fanny jedinkrát. V Plzni se ale představení nebude hrát, předvede se drak, o němž furthští muži rozhodli, že je žena. Předvede se v chůzi, ukáže jak řve i jak chrlí oheň z tlamy a z nozder, postaví se na zadní nohy, čímž se vztyčí do výšky 6,5 metru. Na centrální náměstí se bude drak přepravovat vcelku na podvalníku, pouze se mu zakryjí křídla, která mají v rozpětí přes 12 metrů. "Náš drak má také zásobník na 80 litrů umělé krve, ale to nebudeme v Plzni předvádět, přijedeme s mírovými úmysly," řekl Bauer. Drak se představí v Plzni 26. dubna, kdy vyvrcholí Bavorské dny. 
    
Ve stejný den se mohou Plzeňané těšit také na květinový den. Bavorští partneři přivezou do Plzně 15.000 květin. Zhruba polovinu květů - 7000 tulipánů - rozdají v neděli dopoledne skupiny dětí z plzeňských a partnerských bavorských škol v tramvajích, na nádraží, v zoo i u nákupních center. Na plzeňském náměstí vznikne z tisíců květů logo EHMK, uvedl šéf česko-bavorského Centra Bavaria Bohemia v Schönsee Hans Eibauer. Bavorské kulturní dny na náměstí uzavře v neděli kulturní program s hudební, divadelní a uměleckou prezentací, s programem pro děti a ochutnávkou bavorského piva a specialit tamní kuchyně. 
    
Bavorské dny začnou v Plzni už 20. dubna. Za týden se představí mnoho bavorských umělců, mimo jiné světoznámý chlapecký pěvecký sbor z Řezna zazpívá ve Velké synagoze, rockoví muzikanti vystoupí v klubech. Uskuteční se taneční představení, autorská čtení i tvůrčí dílny pro školy, dodala manažerka přeshraniční spolupráce Plzeň 2015 Šárka Krtková. 
 
zdroj: ČTK