Za svobodu se musí bojovat, řekl Zeman před odletem do Normandie

Prezident Miloš Zeman odletěl na dnešní oslavy 70. výročí spojeneckého vylodění v Normandii. Před odletem poděkoval veteránům z druhé světové války a vyzdvihl význam svobody, za kterou se podle něj musí bojovat. Několik válečných veteránů vzal s sebou i do Francie, kde se dnes také setká s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

"Svoboda není něčím, co máme dáno navěky. Za svobodu se musí trvale bojovat," řekl Zeman na kbelském letišti. Kromě skupiny veteránů ho ve Francii doprovází předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).
 
Vzpomínkové akce na spojenecké vylodění v roce 1944 se kromě Zemana zúčastní nejvyšší představitelé USA, Ruska, Británie, Francie, Německa, Slovenska, Itálie a desítky dalších zemí. Oslavy zahájí dopoledne Hollande u pomníku ve městě Caen, kde se poprvé oficiálně uctí památka 20.000 civilistů, kteří za bitvy o Normandii přišli o život.
 
Hlavní ceremonie se uskuteční na pláži u obce Ouistreham, na níž jsou připraveny tribuny pro 9000 pozvaných hostů. Kromě francouzských a zahraničních představitelů se očekává na 1000 válečných veteránů, kterým je většinou více než 90 let; pro mnohé z nich to patrně bude poslední účast na kulatém výročí vylodění, které je považováno za jeden ze zlomových okamžiků druhé světové války.
 
zdroj: ČTK