Základní plat poslance by mohl vzrůst o 8100 Kč, doporučil výbor

Základní plat řadového poslance či senátora bez náhrad by měl v příštím roce vzrůst proti letošku o 8100 Kč na 64.000 Kč. Dnes to doporučil sněmovní rozpočtový výbor, když projednával vládní novelu, podle níž měly platy ústavních činitelů vzrůst o jedno procento, schválený nárůst je přitom zhruba 14 procent. Většina zástupců poslaneckých klubů ve výboru toto řešení podpořila. Musí to ještě schválit Sněmovna, Senát a podepsat prezident.

Vláda navržené zvýšení o jedno procento se poslancům nelíbilo, chtěli mít platy vyšší. Premiér Bohuslav Sobotka připouštěl jako kompromisní návrh růst o 3,5 procenta, konečné doporučení výboru je ale výrazně nad tímto plánem.
 
Poslanci zvolili ten postup, že se platy například zákonodárců, členů vlády nebo hlavy státu budou odvíjet v příštím roce od 2,5násobku průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře. V roce 2016 už půjde o 2,6násobek, v roce 2017 o 2,7násobek a v roce 2018 o 2,75násobek mzdy za předminulý rok. To znamená, že pro příští rok se bude vycházet z mzdy v roce 2013 a v roce 2016 z průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře za letošní rok. Podle poslanců jde o návrat k "automatu", tedy k tomu, že se jejich platy budou zvyšovat automaticky podle růstu uvedené mzdy.
 
Rozpočtový výbor také navrhl řešení platů pro soudce. Jejich plat by se měl odvíjet od trojnásobku průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře. Základnu pro výpočet platů soudců určuje do konce roku 2,75násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře za předminulý kalendářní rok. Činí 64.496 korun. Ústavní soud tento způsob výpočtu ale zrušil a uvedl, že by se základna měla vrátit k trojnásobku.
 
Základní plat poslance a senátora bez jakékoli funkce je nyní 55.900 korun. Vypočítává se z platové základny 51.731 korun a připočte se k němu osm procent. Poslanců bez funkce je ale menšina. Předsedové a místopředsedové výborů i podvýborů mají příplatky stejně jako předsedové komisí nebo parlamentních delegací.
 
Platová základna byla od roku 2011 do konce letošního roku zmražena kvůli úsporným krokům tehdejší koaliční vlády Petra Nečase. Pokud by poslanci do zákona nezasáhli, zvýšily by se platy skokově o 26 procent.
 
zdroj: ČTK