Zámek Žleby se chystá na novou sezonu a obnovuje park

Zámek Žleby na Kutnohorsku se připravuje na novou návštěvnickou sezonu, která začíná o Velikonocích. Pracovnice zámku například leští nápojové sklo v expozicích nebo čistí lavice v kapli. Rušno je i v zámeckém parku, kde začala rozsáhlá obnova. Dělníci kácejí některé stromy a likvidují náletové porosty. Počátkem jara se počítá s výsadbou 170 stromů a 5300 keřů a dalších rostlin, v plánu je i zmlazování a ošetřování rostlin včetně keřů rododendronů, sdělila dnes ČTK Markéta Surovcová z Národního památkového ústavu. 

Obnova parku navazuje na dokončenou generální opravu střech, krovů a fasád hlavní zámecké budovy. "Součástí této celoroční rozsáhlé akce budou nejen terénní úpravy a rekultivační práce, ale i odborné práce na arboretu, které si nepochybně vyžádají omezení přístupu do zámeckého parku a v případě nutnosti i jeho lokální uzavření pro veřejnost," upozornila Surovcová. 
    
Současně s obnovou parku je plánována i oprava hradebních a ohradních zdí na východní a jižní straně zámku a při cestě Na Valech, která bude koncem roku po šesti letech zprovozněna. 
    
Zámek na začátek sezony chystá opět velikonoční prohlídky, na letní prázdniny noční a na závěr roku adventní prohlídky. Při prohlídkách se speciálním doprovodným programem bude využita i roztopená a zcela funkční zámecké kuchyně z 19. století. 
    
Loni zámek navštívilo 53.738 lidí, což bylo zhruba o 11.400 více než předloni. Správa zámku si nárůst vysvětluje obecně zvýšeným zájmem o památky, příznivý vliv podle ní měla i reklama a nabídka kulturních akcí a doprovodných programů. 
    
Zámek vznikl na místě původního gotického hradu pánů z Lichtenburku, postaveného před rokem 1289. Za husitských válek byl zničen a záhy obnoven. Později prošel renesančními a barokními úpravami. Nynější romantickou podobu mu dal v letech 1849 až 1867 Karel Vincenc Auersperg. 
 
zdroj: ČTK