Zeman odmítl jmenovat Veselého předsedou ústeckého soudu

Prezident Miloš Zeman odmítl návrh ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) na jmenování Jana Veselého předsedou Krajského soudu v Ústí nad Labem. ČTK to řekl Zemanův mluvčí Jíří Ovčáček. Důvodem odmítnutí jsou podle něho Veselého nedostatečné pracovní výsledky a to, že jím řízený mělnický soud dlouhodobě obsazuje poslední místa v hodnocení kvality. Zeman prý zohlednil i negativní stanovisko Soudcovské unie.

Mluvčí doplnil, že prezident se otázkou zabýval ve středu a své rozhodnutí již odeslal ministryni Válkové. Její vyjádření ČTK shání.
 
Zeman zároveň odsouhlasil druhého navrženého kandidáta na předsedu krajského soudu - Milana Bořka, který by měl od října šéfovat Krajskému soudu v Brně. Bořkovu nominaci bude v pondělí projednávat vláda, která se chtěla na schůzi zabývat i návrhem na jmenování Veselého.
 
Veselý působí v justici od roku 1997, kdy nastoupil jako justiční čekatel Krajského obchodního soudu v Praze. V roce 2000 byl jmenován do funkce soudce a přidělen k Okresnímu soudu v Mělníku, který vede od března 2008. Jeho vítězství ve výběrovém řízení ministerstva spravedlnosti na předsedu ústeckého krajského soudu provázely kontroverze. Proti jeho jmenování se postavila soudcovská rada ústeckého soudu, a Válková proto s návrhem na jeho jmenování váhala. Rada upozornila mimo jiné na to, že Veselý nemá praxi u krajského soudu.
 
zdroj: ČTK