Zhoršila se platební morálka firem, faktury platí za 75 dnů

Podnikatelé a firmy v Česku získali v letošním prvním pololetí peníze za dodané služby a zboží o čtyři dny později než v loňském roce. Zatímco loni zaplatili odběratelé faktury v průměru za 71 dní, letos v pololetí je to za 75 dní. Platební morálku v regionu mají horší polské firmy, lépe jsou na tom Slováci, vyplývá z údajů ČSOB Factoring.

Firma rovněž na základě platební morálky firem vytvořila nový Index ČSOB Factoring. Ten na základě vztahu mezi návratností pohledávek a vývojem HDP na datech zpětně od roku 2005 dokáže indikovat další vývoj ekonomiky.

"Index má určité schopnosti předpovědět, kam se bude ekonomika v nejbližším období vyvíjet," uvedl autor indexu a šéfredaktor serveru investujeme.cz Petr Zámečník. Na základě dat za poslední čtyři čtvrtletí, kdy se prodlužovala návratnost pohledávek, lze podle něj očekávat zhoršení vývoje HDP. "Ale nebude to tak výrazná změna, protože úhrada pohledávek po době jejich splatnosti se zlepšila," dodal.

Doba úhrady faktur po jejich splatnosti se v pololetí v ČR přitom prodloužila na 15 dnů, tedy o jeden den proti roku 2011. Výrazně se tato doba prodloužila v Polsku, a to z 15 na 24 dní v prvním pololetí.
 
Rychleji si celkově firmy platí v západní Evropě než v středoevropském regionu. Nejlepší platební morálkou se mohou pochlubit německé firmy. Tam návratnost pohledávek činí 39 dní a německé firmy faktury hradí před dobou jejich splatnosti. Mezi země s dobrou platební morálkou patří i Rakousko nebo Francie.
 
V případě jednotlivých odvětví v ČR se v prvním pololetí citelně prodloužila návratnost pohledávek v potravinářství, a to z 69 dnů na konci roku 2011 na 79 dnů v letošním pololetí. Delší dobu na peníze čekají i firmy ve strojírenství, celkem 86 dní. Nejdéle tradičně na inkaso svých pohledávek čekají dodavatelé ve zdravotnictví. "Ve zdravotnictví se sice platí tradičně pozdě, aktuálně až po 104 dnech, ale na rozdíl od jiných oborů firmy v tomto oboru platí spolehlivě," upozornil generální ředitel ČSOB Factoring Tomáš Morávek.
 
zdroj: ČTK