Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Čárový kód ve výrobě - cesta k úsporám a efektivním procesům

21. 01 2013 | Aby mohla firma efektivně fungovat, potřebuje mít k dispozici aktuální údaje v každý okamžik a na každém místě firmy i mimo ní. K rychlému a především velmi efektivnímu a přesnému způsobu získávání aktuálních údajů na různých místech slouží mj. technologie čárového kódu. Ta je vysoce spolehlivá, lze ji používat v mnoha oblastech a za různých podmínek, včetně náročných prostředí výrobních provozů.

Čárové kódy jsou určeny k identifikaci skladových položek, dokumentů a dalších prvků, čímž umožňují automatizované načítání informací, využívaných jako vstup do podnikových informačních systémů či specializovaných softwarů, ve kterých jsou dále využívány. 

Při výběru nejvhodnější technologie čárového kódu je třeba zohlednit nejen značený materiál, požadovanou životnost a odolnost značení, ale také způsob čtení zakódované informace a prostředí, ve kterém se bude využívat. Velmi důležité je pak porovnat celkové náklady na zavedení a provozování celého systému automatické identifikace s očekávanými přínosy.
 
Ty lze přitom sledovat v mnoha oblastech. Čárové kódy se ve výrobních firmách využívají především k identifikaci zakázek a výrobních operací (nejčastěji se používají na výrobní dokumentaci), slouží k identifikaci materiálů, výrobků (čárový kód obsahuje všechny informace, včetně např. umístění, exspirace, šarže, rozměru, atd.), přepravních jednotek či sledování dalších atributů výrobního procesu, jako jsou pracovníci, přípravky, nástroje, výrobní a manipulační prostředky atd. Pomáhají zde získávat přesná a aktuální data o stavu zásob materiálů a výrobků a rozpracovanosti zakázek – výrobních příkazů, zrychlovat logistické procesy, atd.
 
To vše má při relativně nízkých nákladech na označení vliv na snížení chybovosti a pracnosti výroby, zvýšení produktivity, zrychlení evidence operací, získávání zpětné vazby, a tedy celkově efektivnější řízení. Práce a evidence s využitím čárového kódu je navíc velmi snadná a jednoduchá.
Praktické nasazení ve firmách je však stále na počátku a převážná většina firem čárový kód nevyužívá. Na druhé straně jsou i obory, které tuto technologii využívají důsledně, typicky prodejny s různým sortimentem zboží.
 
Zavedení čárového kódu v každé společnosti má svá specifika ve vazbě na činnost firmy, firemní procesy a cíle, které by zavedení této technologie mělo přinést. Proto je důležité zpracování studie na zavedení čárového kódu. Ta by měla respektovat specifika konkrétní firmy, posoudit vhodnost využití této technologie a dále sloužit pro jednoznačný návrh řešení a využití systému čárového kódu, případně jiné technologie pro identifikaci (např. RFID). Ve výrobních firmách nachází čárový kód své uplatnění  například při identifikaci a sběru údajů o odváděné práci, pohybech materiálu a výrobků (příjem, výdej-prodej, převody mezi sklady, změna balení), zjišťování stavu zásob a informací o položce, řízení expedice, sběru požadavků na nákup materiálu, sledování stavu rozpracovanosti výroby, sledování oběhu dokumentů atd. K tomu vyvinula společnost KTK SOFTWARE s.r.o. softwarové řešení KTKm určené pro on-line přenosné terminály čárového kódu, které zastřešuje veškeré výše uvedené činnosti. K evidenci a inventarizaci majetku se kromě funkčnosti IS KTKw využívají off-line terminály čárového kódu.
 
Z pohledu nákladů je důležitým faktorem vyhodnocení podmínek prostředí, ve kterém bude sběr dat provádět, a především pak počet sběrných míst a jejich technologické vybavení, které se významně podílí na výši pořizovací ceny.
Důležitým hlediskem je ale také připravenost informačního systému pro efektivní práci a využívání čárového kódu, podpora využití různých zařízení, snímačů a terminálů (pevné, přenosné on-line, off-line) a především zkušenosti a znalosti dodavatele s praktickým nasazením této technologie.
 

Diskuse

Čtěte více

V čem je výhoda „digitální firmy“?

V čem je výhoda „digitální firmy“?

Období koronaviru opět přispělo k zamyšlení se nad současným fungováním mnoha společností. Aby mohl fungovat home office, musí být zaměstnanci vybaveni vhodným technickým vybavením. Velmi ...

Rozšiřujeme tým o programátory, kodéry, obchodníky, copywritery

Rozšiřujeme tým o programátory, kodéry, obchodníky, copywritery

Nabízíme práci na HPP, VPP, smlouvy i studentům nebo čerstvým absolventům po škole. Získáte náskok před ostatními a zkušenosti, ze kterých můžete těžit po celý život. Naše týmy jsou otevřené ...

VÍTR VE VLASECH tour přichází s výzvou: „Pojďte s námi měnit svět handicapovaným dětem.“

VÍTR VE VLASECH tour přichází s výzvou: „Pojďte s námi měnit svět handicapovaným dětem.“

Představte si, že si nemůžete určit, kam se podíváte a co zažijete. Jste zcela závislí na pomoci druhých, jste vězněm svého nefungujícího těla. Přesně takto vnímají svůj život děti s handicapem. ...

Tuto sobotu zamíří parní expres „Svatý Jiří“ na Řípskou pouť a do muzea

Tuto sobotu zamíří parní expres „Svatý Jiří“ na Řípskou pouť a do muzea

Tuto sobotu 22. dubna vypraví České dráhy parní vlak pod památnou horu Říp. Výchozí stanicí vlaku je nádraží Praha Braník s odjezdem v 9:00 hod. V Praze bude možné přistoupit ve Vršovicích, na ...

Chytrý web napojený na systém, nebo web od kamaráda zadarmo, na který ale nikdo nechodí

Chytrý web napojený na systém, nebo web od kamaráda zadarmo, na který ale nikdo nechodí

Téměř 90% podnikatelů již vyzkoušelo několik systémů webových stránek. Od stránek, které jim udělal kamarád za flašku, přes různé open-source systémy zdarma, které si obsloužil sám až po drahé, ...

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Námi vytvořené webové stránky a eshopy... Váš partner BusinessMC

Námi vytvořené webové stránky a eshopy... Váš partner BusinessMC

Námi vytvořené webové stránky a eshopy... Váš partner BusinessMC

Námi vytvořené webové stránky a eshopy... Grand Auto a Moto