NEJHVĚZDNĚJŠÍ BELCANTOVÉ OBSAZENÍ V PŘENOSU Z MET

Po vynikajicí Donizettiho Lucii z Lammermooru s famózní Natalie Dessay v titulní roli pokračuje belcantová hostina servírovaná Metropolitní operou ve vysokém HD obrazovém rozlišení a prostorovém 5.1 zvuku Dolby Digital dalším hlavním chodem. V sobotu 9. dubna je od 18:45 hodin na programu poslední komická opera Gioacchina Rossiniho Hrabě Ory.

V titulní roli zazpívá peruánský tenorista a mistr vysokých „c“ Juan Diego Flórez. V roli Adèle se objeví německá sopranistka Diana Damrau pověstná svými stratosférickými koloraturami. V kalhotkové roli Isoliera vystoupí brilantní americká mezzosopranistka Joyce DiDonato. Hvězdnější belcantové obsazení si v současnoti lze jen těžko představit. Přenášena bude nová a teprve před necelými dvěma týdny premiérovaná inscenace amerického režiséra Bartletta Shera. Za dirigentským pultem stane divákům HD přenosů dobře známý italský maestro Maurizio Benini. Průvodkyní sobotního přenosu bude v Česku velmi populární sopranistka Renée Fleming. V České republice se přenos uskuteční do 29 kinosálů ve 25 městech, nejnovějším přírůstkem mezi přenosovými sály je kino Šumava v Klatovech.

Vrchol přenosové sezóny
„Přímý přenos opery Hrabě Ory bude bezpochyby jedním z hlavních vrcholů letošní sezóny,“ uvedl za organizátory přenosů Martin Cikánek a dodal: „tato vynikající Rossiniho opera je díky mimořádným nárokům, které klade na pěvce, uváděna jen velmi zřídka. V Met se však podařilo sestavit to nejhvězdnější belcantové obsazení dneška, takže zde máme událost, při které žádný operní milovník nemůže v sobotu v kinech chybět.“

Nejvtipnější z Rossiniho oper
Hrabě Ory není první inscenací Bartletta Shera, která je z Metropolitní opery přenášena do kin po celém světě. V loňské sezóně mohlo přenosové publikum vidět jeho Hoffmannovy povídky a v dřívějších sezónách rovněž Lazebníka sevillského, kterého česká operní kritika označila za „divadlo par excellence.“ V případě Hraběte Oryho se režisér Sher rozhodl pracovat metodou „divadla na divadle“ a starý středověký příběh Rossiniho opery přenést do 19. století. Prestižní americký deník The New York Times v recenzi premiéry Hraběte Oryho ohodnotil Sherovu inscenaci jako „velmi živou, plnou barev a mimořádně invenční.“  Samotnou operu Hrabě Ory, která byla v Met uvedena vůbec poprvé v historii, pak okomentoval slovy „nejvtipnější a zároveň nejsofistikovanější z Rossiniho oper.“

Sezóna 2011 / 12 přenosů do kin oznámena
Metropolitní opera New York už také oznámila program příští sezóny přenosů do kin. Od října 2011 do dubna 2012 čeká operní fanoušky z celé ČR velmi pestrý výběr 11 titulů, které jsou opět naprosto nedostižně obsazené. Hvězdná ruská sopranistka Anna Netrebko vystoupí hned ve dvou přenosech sezóny. Poprvé v titulní úloze Donizettiho Anny Boleny. V roli Giovanny (Jane Seymour) ji navíc v tomto přenosu, který celou příští sezónu 15. října otevře, doplní neméně hvězdná lotyšská mezzosopranistka Elina Garanča. Druhý přenosový titul s Annou Netrebko opět v titulní roli bude Massenetova Manon. Roli rytíře des Grieux bude zpívat skvělý polský tenorista Piotr Beczala. Z dalších trháků a taháků příští sezóny je třeba jmenovat Gounodova Fausta s Angelou Gheorghiu a Jonasem Kaufmannem, Dona Giovanniho s Mariuszem Kwiecienem, Ramónem Vargasem, Štefanem Kocánem a Barbarou Frittoli, Verdiho opery La traviata s Natalie Dessay v titulni roli a Ernani s Dmitrim Hvorostovskym, Salvatorem Licitrou a Ferucciem Furlanettem. Diváci se mohou těšit rovněž na druhou půlku Wagnerovy teatrologie Prsten Niebelungův, tedy na části Siegfried a Soumrak bohů v hi-tech inscenacích kanadského režiséra Roberta Lepage. Barokní opera bude zastoupena Händelovou Rodelindou s Renée Fleming a Stephanie Blythe a pasticciem Kouzelný ostrov na hudbu Händela, Vivaldiho, Rameaua a dalších, ve kterém zazpívá Plácido Domingo. Dramaturgickou lahůdkou je pak zařazení skvělé minimalistické opery Philla Glasse s názvem Satyagraha, která pojednává o významných momentech života duchovního a politického vůdce hnutí za nezávislost Indie Mahátma Gándhího a která je celá zpívaná v sanskrtu. Termín zahájení předprodeje příští sezóny přenosů z Met bude oznámen v nejbližších týdnech.

O projektu Met: Live in HD
Přenosy Metropolitan Opera: Live in HD kombinují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi. HD (High Definition) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. Přenosy Met: Live in HD se do České republiky uskutečňují od prosince roku 2007, kdy se vysílalo pouze do artového kina Aero na pražském Žižkově. Aktuální sezóna 2010/11 je k vidění už ve 29 kinosálech ve 25 českých a moravských městech. Nově se ve stávající sezóně přidal Přerov, Jihlava, Mladá Boleslav, Hodonín, Cheb, Klatovy nebo Týn nad Vltavou. Zatím nejlépe navštívený titul letošní sezóny byl prosincový Don Carlos Giuseppa Verdiho, kterého v přímém přenosu v ČR sledovalo přes 5000 diváků. O přenosech Met: Live in HD se rovněž hovoří jako o významném impulzu pro digitalizaci kin v Česku. Držitelem licence na přímé přenosy z Metropolitní opery New York do České republiky je distribuční společnost Aerofilms, která je uvádí ve spolupráci s uměleckou agenturou Cikánek management.   

Oficiální web projektu pro ČR je www.metinhd.cz.