OSCAROVÝ REŽISÉR DANNY BOYLE JE PO 15 LETECH ZPĚT U DIVADLENÍ REŽIE

Když byl Nicholas Hytner v roce 2003 jmenován uměleckým ředitelem londýnského Národního divadla, byl Danny Boyle (Trainspotting, Milionář z chatrče, 127 hodin) jedním z mnoha režisérů, na které se obrátil s nabídkou spolupráce. Hytner a Boyle se seznámili již před deseti lety v Royal Shakespeare Company (Královské Shakespearovské společnosti), kde oba pracovali jako režiséři.

Právě tehdy se v Boylově hlavě zrodila myšlenka na zrežírování Frankensteina. Ale až nyní, po 15 letech promýšlení a Boylova “filmového rozptýlení”, se projekt dostává na prkna Národního divadla a díky projektu NT Live i na plátna kin. Kino Aero tak má tu čest hostit 17. března přenos divadelní hry Frankenstein v režii oscarového režiséra Dannyho Boyla.

Boylův Frankenstein přitahuje pozornost všech médií především díky nevšednímu režijnímu principu. V hlavních rolích se budou střídat dva herci: Benedict Cumberbatch a Jonny Lee Miller – oba se představí jak v roli Victora Frankensteina, tak v roli monstra. Namísto klasické jedné inscenace díky tomu vzniknou inscenace hned dvě. První se odehraje v obsazení monstrum: Benedict Cumberbatch, stvořitel: Jonny Lee Miller a právě tuto produkci má možnost v rámci NT Live přenosu zhlédnout české obecenstvo.

Britští diváci na tuto nevšední nabídku divadla reagovali okamžitě: lístky na první inscenace jsou již zcela vyprodané, možnost porovnat obě představení láká jak diváky, tak kritiky.

Danny Boyle se snaží do hry vnést téma transformace, a zároveň věří, že tento postup umožní hercům lépe se vcítit do obou rolí. Hry se od sebe nebudou lišit scénářem, ale v závislosti na tom, zda monstrum/stvořitele hraje Benedict Cumberbatch či Jonny Lee Miller se lehce pozmění prostředí i pojetí charakterů.

Hudba od Underworld!
Scénář Nicka Deara je adaptací gotického románu Frankensteina Mary Shellyové. Novinové a internetové články zatím slibují jedno: inscenace by měla být vyprávěna z pohledu monstra, nikoliv z pohledu stvořitele. Hra o kreatuře sestavené z kusů těl a probuzené do světa lidí za pomoci prazvláštních chemikálií je zasazena do devatenáctého století.  Hudbu i zvuk k představení dostala na starost britská taneční legenda Underworld, jejíž skladby se objevily ve všech filmech režírovaných Danny Boylem. Představení je přístupné od patnácti let.

Inscenace Frankensteina se bude vysílat živě do kin 17. března 2011. V ČR je možné představení vidět pouze v Praze v kině Aero.

NT LIVE PROGRAM
17.03. 2011 - Frankenstein - přenáší kino Aero
30.06. 2011 - Višňový sad - přenáší kino Aero

Více informací na www.aerofilms.cz/ntlive